13 Ekim 2019 11:53

Türkoğlu Cezaevinde darp ve ayakta sayım dayatması iddiası

Türkoğlu Cezaevine sevk edilen 25 tutuklunun girişte çıplak arama ve ayakta sayım dayatmasını kabul etmedikleri için darbedildikleri iddia edildi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Maraş Türkoğlu 1 No'lu L Tipi Kapalı Cezaevine sevk edilen 25 tutuklunun girişte çıplak arama ve ayakta sayım dayatmasını kabul etmedikleri için darbedildikleri iddia edildi.

Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevinde kalan 25 tutuklunun 10 Ekim'de istekleri dışında sevk edildikleri Maraş Türkoğlu 1 No'lu L Tipi Kapalı Cezaevinde yaşadıkları hak ihlallerini aktardı. Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, tutukluların cezaevi girişinde çıplak arama ve ayakta sayım dayatmasını kabul etmedikleri için darbedildiklerini aktaran aileleri, İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi'ne başvurarak hukuki yardım talebinde bulundu.

"TEHDİT VE İŞKENCE"

Kötü muameleye maruz kaldığı ifade edilen tutuklulardan Erkan Aydın'ın annesi Faize Ay, oğlunun 11 Ekim'de kendilerini arayarak, tabi tutuldukları hak ihlallerine ilişkin bilgi verdiğini söyledi. Anne Ay, oğlunun daha önce Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi'nde gardiyanların tehdit ve işkencesine maruz kaldığını belirtti. Oğlunun kendilerine, "Cezaevi girişinde ve koğuşta darbedildik. Ayakta sayım vermediğimiz için darbediliyoruz. Acilen buraya avukatlar ve insan hakları savunucuları gelsin" dediğini aktaran Ay, oğlunun hayatından endişe duyduğunu ifade etti. 

Kötü muameleye maruz kalan tutuklulardan Burhan Erol'un babası Murat Erol da oğlunun 11 Ekim'de telefonda söylediklerini şöyle aktardı: "Baba bize işkence yapıyorlar. Tek bana değil, bütün cezaevinde olanlara işkence yapıyorlar. Ben oturamıyorum." Baba Erol, kötü muamelenin son bulması için avukatların ve milletvekillerinin girişimlerde bulunmasını istedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan: 30-35 kilometre derinliğe kadar ineceğiz

SONRAKİ HABER

Doç. Dr. Berk Esen: Türkiye’ye maliyetli bir tablo yaratabilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...