13 Ekim 2019 14:51

Ankara'da kadınlardan barış çağrısı: Ülkenin ihtiyacı toplumsal barıştır

Ankara Kadın Platformu, siyasi iktidarın yönetememe krizi yaşadığını ve bu kriz karşısında Suriye'ye yönelik operasyona başvurduğunu ifade etti.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

"Barış Pınarı Harekatı"na ilişkin basın açıklaması yapan Ankara Kadın Platformu, siyasi iktidarın yönetememe krizi karşısında operasyona başvurduğunu ifade ederek tüm kadınları barış talebini büyütmeye çağırdı.

Ankara Kadın Platformu, Fırat'ın doğusunda yürütülen operasyona ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi. Mülkiyeliler Birliği Genel Merkezi Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen açıklamayı, platform adına Tülay Devrim Kılınç okudu. Kılınç, iktidarın bugün bir yönetememe kriziyle karşı karşıya olduğunu ifade ederek "İktidarını kaybetme riski ile karşı karşıya olan, birikmiş olan hiçbir sorunu çözme niyeti taşımayan iktidar sorunların üzerini örtme, toplumsal tepkinin önüne geçme ve sessizliğe mahkum etmek için yeniden savaş, militarizm ve ırkçılık politikalarını devreye sokmuştur” dedi.

"ÇÖZÜM HALKLARIN EŞİTLİĞİ VE ÖZGÜRLÜĞÜ"

Suriye’de yaşananların çözümünün, tüm halkların eşit ve özgürce bir arada yaşadığı demokratik bir ülke olduğunu belirten Kılınç, operasyon dayatmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti. Bu operasyonun IŞİD’i yeniden canlandırabilme ihtimaline de dikkat çeken Kılınç, "Şengal işgali sırasında İŞİD’in kadınları kaçırdığı, köle pazarlarında sattığı hala hafızalarımızdadır. Ezidi kadınların yaşadığı sürecin sonuçları halen ortadan kalkmamışken yeniden böyle bir saldırı ile karşı karşıya kalmaları asla kabul edilemez" diye konuştu.

"SAVAŞ PLANLARININ PARÇASI OLMAYACAĞIZ"

Savaşın kadınlar için taciz, tecavüz, katledilme daha fazla yoksullaşma, göç etme, mülteci olmaya zorlanma, erkek egemenliğinin artması anlamına geldiğini ifade eden Kılınç, bu süreçlerin kadınların kazanımlarına saldırının da bahanesi haline getirildiğini dile getirdi.

Kılınç, "Dünyadaki bütün savaşlar göstermiştir ki savaşın bedelini savaş kararı alanlar değil, başta kadınlar olmak üzere yoksul halklar ödemiştir. Dolayısıyla biz kadınlar savaş planlarının parçası olmayacağız ve buna dur demeye devam edeceğiz. Bugün ülkenin ihtiyacı olan adalet, demokrasi, kadın özgürlüğü ve toplumsal barıştır. Tüm kadınları ‘Savaşa hayır barış hemen şimdi’ demeye çağıyoruz" diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kürkçüler Cezaevi Müdürü rüşvet almaktan tutuklandı

SONRAKİ HABER

Sedef Adası’na dalmanın yasaklanmasına neden olan adam: Arif Ertik

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...