13 Ekim 2019 10:07

Saray'daki makam aracı ve koruma aracı sayısına dair sorular yanıtsız kaldı

CHP'li Ömer Fethi Gürer’in Cumhurbaşkanlığındaki araçlara ilişkin soru önergesine yanıt veren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, makam aracı ve koruma aracı sayısına dair soruları cevapsız bıraktı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, Cumhurbaşkanlığındaki makam araçlarına ilişkin yöneltmiş olduğu yazılı soru önergesine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan yanıt geldi.

CHP'li Ömer Fethi Gürer’in Cumhurbaşkanlığındaki araçlara ilişkin yazılı soru önergesini cevaplayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bazı soruları yanıtsız bıraktı. Oktay, Cumhurbaşkanlığının 2019 yılı bütçesinin T cetvelinde 28 adet taşıt alımının öngörüldüğünü belirterek, “2019 yılında ihtiyaç duyulması halinde belirtilen araçların alımı gerçekleştirilecektir. Nitekim 2018 yılı bütçesinde 38 adet araç alımı öngörülmüş olmasına rağmen bu araçların alımı gerçekleştirilmemiştir” yanıtını verdi.

Oktay, özellikle makam aracı sayısı, bunlardan kiralık olan araç sayısı, Cumhurbaşkanlığında görülmesine rağmen kamu kurum ve kuruluşlarınca kullanılan araç sayısı ve koruma araç sayısına ilişkin sorulara yanıt vermekten kaçındı.

"SARAYDAKİ ARAÇ SAYISI SIR MI?"

Gürer, “Cumhurbaşkanlığına ait makam aracı sayısı kaçtır? Cumhurbaşkanlığınca kullanılan araçlardan kiralık olan araç sayısı ne kadardır? Cumhurbaşkanlığı tarafından kullanılmasına karşın bakanlık veya kurumlara ait olan araç var mıdır? Cumhurbaşkanlığı bünyesine 2019 yılında yeni makam aracı satın alınmış mıdır? Cumhurbaşkanlığının koruma araç sayısı ne kadardır?” şeklindeki sorularına yanıt istemişti.

"EKONOMİK KRİZE RAĞMEN LÜKS ARAÇ ALIMI"

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Gürer, Sayıştay’ın denetimine tabii olmayan Saray’a "9 kat zırhlı" 4 yeni makam aracı alındığını hatırlatarak, “Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’nin açtığı Zorunlu Mali Sorumluluk ve Kasko Sigortası hizmet alımı ihalelerine ilişkin resmi dosyalara göre, Cumhurbaşkanlığı’nın envanterinde 2’si limuzin olmak üzere 14 tane zırhlı araç, 28 tane 4×4 jip, 6 tane ambulans, iki tane itfaiye aracı, 30 tane motosikletin olduğu bilgisi basına yansımıştı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı bu konuda bir bilgi vermedi.  Cumhurbaşkanlığına zırhlı araç alımında bir bütçe sınırı yok, ekonomik krize rağmen bu araçların gönül rahatlığıyla siparişi her gün gelen zamlarla perişan olan vatandaşa haksızlıktır” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Okullardan TÜGVA protokolü gereği 'Medeniyet ve Değerler Kulübü' kurmaları istendi

SONRAKİ HABER

Kürkçüler Cezaevi Müdürü rüşvet almaktan tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...