13 Ekim 2019 07:37

Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna düzenlediği operasyon çeşitli ülkelerde protesto edildi

Türkiye'nin Suriye'de Fırat'ın doğusuna düzenlediği operasyon birçok ülkede kitlesel eylemlerle protesto edildi. Yapılan açıklamalarda operasyonun durdurulması çağrısı yapıldı.

Operasyon, Norveç'te binlerce kişi tarafından protesto edildi. | Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve içerisinde cihatçı grupların da yer aldığı ÖSO’nun (Milli Ordu) Suriye’de Fırat’ın doğusuna gerçekleştirdiği operasyon dün birçok ülkede kitlesel eylemlerle protesto edildi. Binlerce kişinin katıldığı eylemlerde operasyonun durdurulması çağrıları yapıldı.

İSVEÇ'TE TÜKİYE'YE YAPTIRIM ÇAĞRISI YAPILDI

Operasyon, İsveç'in başkenti Stockholm'de 12 bin, Göteborg'da da 5 bin kişinin katıldığı kitlesel eylemlerle protesto edildi.

"Rojava'yla Dayanışma Platformu"nun çağrısı üzerine Stockholm'de İşçi Sendikaları Konfederasyonu önündeki meydanda miting düzenlendi.

Sol Parti lideri Jonas Sjöstedt, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde operasyonun kınanmasını veto eden ABD ve Rusya'ya sert eleştiriler yöneltti. Sjöstedt, İsveç'in Türkiye'ye silah satışlarını durdurmasını ve ekonomik yaptırım uygulamasını istedi. Operasyonun durdurulması için Avrupa Birliği'nin elinden gelen herşeyi yapması gerektiğini söyleyen Sjöstedt, Kuzey Suriye'nin uçuşa yasak bölge olarak ilan edilmesini talep etti.

Olof Palme Merkezi Başkanı Anna Sundström, Kürt Federasyonu Başkanı Keya İzol ve Sanatçı Ciwan Haco da yaptıkları konuşmalarda operasyonu kınadı. Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği'ne operasyonun durdurulması için girişimde bulunmaları çağrıları yaptı.

Konuşmaların ardından İsveç Parlamentosuna yüründü. Parlamento önünde konuşan Merkez Partisi Milletvekili ve Dış Politika Sözcüsü Kerstin Lundgren, operasyonun uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu söyledi. Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye silah satışlarını durdurmasını isteyen Lundgren, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Türk yetkililere yaptırım uygulanmasını parlamentonun gündemine getireceğini belirtti.

Göteborg kentinde de Götaplatsen Meydanı'nda bir araya gelen yaklaşık 5 bin kişi, operasyonu kınadı.

İSVİÇRE'DE 3 SAATLİK YÜRÜYÜŞ

İsviçre’nin Zürich kentinde de binlerce kişi operasyonu kınadı ve Avrupa ülkelerini yaptırım uygulamaya çağırdı.

Mezopotamya Ajansı'nın aktardığına göre öğle saatlerinden itibaren Zurih Helvetia Meydanı’nda toplanan binlerce kişi “Türkiye Rojava’dan çık” sloganları atarak operasyonun sonlandırması çağrısı yaptı. Eyleme İsviçre’deki siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda milletvekili, akademisyen, yazar, gazeteci, sivil toplum ve demokratik kitle örgütü katılarak destek verdi. İsviçre'nin Türkiye’ye yaptırım uygulaması talep edilen konuşmalarda, Avrupa devletlerine de kınamakla yetinmeme çağrısı yapıldı.

Konuşmaların ardından kentin en işlek caddelerinde yaklaşık olarak 3 saatlik yürüyüş yapıldı. Operasyona dair bildirilerinin dağıtıldığı yürüyüşte İsviçre parlamentosunun harekete geçmesi ve Türkiye’ye yaptırım uygulaması için imza toplandı.

NORVEÇ'TE İKİ KENTTE GÖSTERİ

Operasyona karşı Norveç’in başkenti Oslo ile Bergen ilinde büyük protesto eylemleri düzenlendi.

Başkent Oslo’da Jernbanetorget alanında başlayan eylemde yaklaşık 3 bin 600 kişi Dışişler Bakanlığı önüne yürüdü. Eyleme Kürt parti ve örgütlerinin yanı sıra çok sayıda Norveçli parti ve kuruluş ile farklı ülkelerin vatandaşları da destek verdi.

Bakanlık önünde yapılan konuşmalarda Norveç’in saldırıyı resmen kınanması, savaş bölgesine ilaç ve sağlık görevlileri gönderilmesi Türkiye’ye tatile gidilmemesi, siyasi bir çözümün getirilmesi, Norveç devletinin operasyona karşı Türkiye’ye ekonomik ve siyasi yaptırım uygulanması talepleri dile getirildi.

Sosyalist Sol Parti (SV) ile Rödt partisinden temsilciler de konuşmalar yaptı. SV temsilcisi, Eski Norveç Başbakanı ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesindeki tavrını eleştrirken katılımcılar Stoltenberg’i yuhladı. Operasyonla insanların yeniden göçe zorlandığını ifade eden SV temsilcisi, Norveç'in Türkiye’ye silah satışını tamamen durdurması ve harekatın derhal sona ermesi gerektiğini söyledi.

ALMANYA'NIN ÇEŞİTLİ KENTLERİNDE EYLEMLER DÜZENLENDİ

Operasyon, Almanya'nın çeşitli kentlerinde de binlerce kişinin katıldığı gösterilerle protesto edildi.

DW Türkçe'nin aktardığına göre Köln'de düzenlenen gösteriye yaklaşık 10 bin kişinin katıldı. Çoğunluğunu Kürtlerin oluşturduğu göstericiler, operasyona son vermesini talep etti ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın tutumunu kınayan sloganlar attı. Gösteride, “Erdoğan iktidarına Alman silahı yok” yazılı pankartlar dikkati çekti.

Polis sözcüsü, Köln'deki protesto gösterisinde olay yaşanmadığı ve gösterinin barışçıl bir havada gerçekleştiği bilgisini verdi.

Frankfurt'ta düzenlenen gösteriye de yaklaşık 4 bin kişi katıldı. "Rojava'dan elinizi çekin” talebini dile getiren göstericiler, Almanya'ya Erdoğan'a yönelik baskıları artırma çağrısında bulundular.

Polis, eyleme katılanların PKK sembolleri ve flamaları ile üzerinde Abdullah Öcalan'ın resminin yer aldığı bayrakların taşınmasına izin vermedi.

Operasyonu protesto için Berlin, Hamburg, Hannover, Münih ve Stuttgart'da da gösteriler düzenlendi.

FRANSA'DAKİ EYLEME SENDİKALAR DA DESTEK VERDİ

Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen eyleme siyasi partiler; Arap, Ermeni, Tamil, Cezayir ve Kabil halkları; kadın örgütleri ve ülkenin en büyük sendikası CGT ile Solidaires sendikası da destek verdi.

Republique Meydanı’nda başlayan eyleme yaklaşık 30 bin kişinin katıldığı aktarıldı. Eylemde uluslararası güçlerin Rojava hava sahasını kapatmasını talep edildi.

AVUSTRALYA'DA YÜRÜYÜŞ

Avustralya’nın Melbourne kentinde Demokratik Kürt Toplum Federasyonu’nun çağrısıyla bir araya gelen bine yakın kişi operasyonun durdurulması için yürüdü.

Yürüyüşe Yeşiller Partisi Milletvekili ve Victoria Eyaleti Milletvekili Samantha Ratnam, Avustralya Sendikalar Birliği Temsilcisi Colin long, Savaşa Karşı Doktorlar Temsilcisi Dr. Jenny Grounds, Yazar Arnold Zable, Tarih Profesörü John Tülly de katılarak destek verdi.

Eyalet Kütüphanesi önünde bir araya gelen kitle, Federasyon Merkezine kadar yürüdü.

İNGİLTERE'DE BAŞKENT VE MANCHESTER'DA EYLEM

İngiltere’nin Manchester kentinde Nortwest Kurdish Community Center'ın çağrısıyla operasyona karşı eylem düzenlendi.

Londra’da da BBC önünde toplanan binlerce kişi, operasyonu protesto etti. Parlamentoya doğru yürüyüşe geçen kitle, Türkiye’nin Suriye’den derhal çıkmasını talep etti. Eyleme çok sayıda İngiliz de destek verdi. Erdoğan aleyhine sloganların atıldığı eylem öncesi, eski HDP milletvekili Osman Baydemir ve sendikacı Steve Hedley’in de içinde olduğu çok sayıda konuşmacı kalabalığa hitap etti.

İTALYA'DA HÜKÜMETE "TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİ DONDUR" ÇAĞRISI

İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen kitlesel eylemle operasyon protesto edildi.

Piazza Dell’Indipendenza başlayan yürüyüşte Roma hükümetine “Bir an önce Türkiye ile askeri, ekonomik ve siyasi ilişkilerini dondur” çağrısı yapıldı.

BELÇİKA'NIN BAŞKENTİ BRÜKSEL'DE YÜRÜYÜŞ

Belçika’nın başkenti Brüksel’de de operasyona karşı eylem düzenlendi. Saint Gilles Meydanı’ndaki Fırat’ın doğusuna gerçekleştirilen operasyon kınandı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: "Şimdi Barış Pınarı desek de akan su değil kandır''

SONRAKİ HABER

Eliud Kipchoge'dan tarihi başarı: Maratonu iki saatin altında koşan ilk insan oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...