12 Ekim 2019 18:05

Antalya ve Edirne’de kitap fuarı heyecanı: Nerede kitap varsa kültürün başkenti orası

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Antalya Kitap Fuarı, 10’uncu kez kapılarını açtı. Edirne Belediyesince de bu yıl 7’ncisi düzenlenen, ‘kitap fuarı’ başladı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Antalya Kitap Fuarı, 10’uncu kez kapılarını açtı. Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezinde “Birlikte Okuyoruz” sloganıyla düzenlenen fuarda 150 yayınevi ve 205 yazar kitapseverlerle buluşacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de fuarın gelişim sürecini anlattı. Bugünleri gördüğü için çok mutlu olduğunu belirten Böcek, “Çadırlarda başladık, çadırımızda kitaplarımız ıslandı. 5’incisinde çadırda yer bulamadık ve sonrasında Büyükşehir Belediye başkanlarımız sayesinde Cam Piramit alanını aldık ve orada yapmaya başladık” dedi.

DOĞAN HIZLAN’DAN ÇAĞRI

Fuarın Onur Konuğu Doğan Hızlan ise nerede kitap varsa kültürün ve okumanın başkentinin orası olduğunu söyledi. Hızlan, “Bu 10 gün boyunca kültürün başkenti Antalya olacak. Kitap fuarlarını başlangıçtan itibaren izlediğim için bilirim, kitapçıya gittiğiniz zaman hep son kitapları görürsünüz ama kitap fuarına geldiğiniz zaman sevdiğiniz yazarların bütün kitaplarını görürsünüz. Ben Antalya’da birçok yazarın yabancı dile çevrilmiş kitaplarından kütüphane yapılmasını belediye başkanı ve valimizden istirham ediyorum. Çeşitli ülkelerden gelenler yazarlarımızı okur. Dünyanın her yerinde yazarların kısa hayatları var. Bu şekilde tanıtıma katkı da sağlayabiliriz.” diye konuştu.

“ANTALYA SANAT MERKEZİ OLMALI”

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin ise kitap fuarlarının heyecan veren en önemli etkinliklerin başında yer aldığını söyledi. Antalya’nın müzeler ve sanat kenti olması için çalıştıklarını belirten Çetin, “Kültür ve sanata çok ağırlık vermeliyiz. Bu kitap fuarı kentte çok önemli bir yer tutuyor. Bu fuar sadece bir kitap fuarı değil, aynı zamanda yazarların geldiği, çok ciddi derinliklerin konuşulduğu bir etkinlik” dedi.
Konuşmaların ardından Karaloğlu ve Böcek, onur konuğu Doğan Hızlan’a teşekkür plaketi verdi. Katılımcılar daha sonra fuar alanını gezdi. 10. Antalya Kitap Fuarı 20 Ekim Pazar gününe kadar 10.00 -20.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.

EDİRNE KİTAP FUARI KAPILARINI AÇTI

Edirne Belediyesince, bu yıl 7’ncisi düzenlenen, ‘kitap fuarı’ kapılarını açtı. Belediye Başkanı Recep Gürkan, fuara ilginin yoğun olduğunu 70 yayınevinin başvuru yaptığını ancak 48 yayınevine yer verebildiklerini belirten Gürkan, “Edirne’de 2 yıl önce kitap fuarına gelen ziyaretçi sayısı 45 bindi. Edirneliler, Türkiye genelinde nüfusa göre kitap okuma oranlarında oldukça yukarılarda. Gençlerimizin, çocuklarımızın kitap okumaktan vazgeçmemesi gerekir. Bu yıl yer darlığı nedeniyle 70’in üzerinde yayınevi başvurdu ancak 48 yayınevine verebildik. İsterdik ki, tümüne yer açabilelim ama kısa bir süre içinde hem kitap fuarını hem de diğer fuarlarımızı yapabileceğimiz bir fuar yerine umuyorum ki Edirne’yi kavuşturacağız.” dedi.

ONUR KONUĞU İSMAİL SAYMAZ

Fuarın Onur Konuğu İsmail Saymaz ise ilk kez bir kitap fuarının onur konuğu olmaktan duyduğu heyecanı dile getirdi. Saymaz, “Çok kitap fuarına katıldım ancak ilk kez bir kitap fuarının onur konuğu oldum. Bu nedenle her zamankinden farklı bir şekilde heyecanlıyım. Edirne’de düzenlenen kitap fuarlarının son dördüne katılmışımdır. Bundan önce kitap fuarların tarihi bir mekanda yapılıyordu. Gayet hoş ve farklı bir ambiyans oluşuyordu. Edirne’nin hem Türk tarihinde hem de Avrupa’nın kıyısında bulunduğu bir şehir olarak, daha kapsamlı daha görkemli yerlerde kitap fuarını icra etmek Edirne’ye yakışır” ifadelerini kullandı.

20 Ekim’e kadar açık kalacak fuarda Türkiye’nin seçkin yazar ve yayınevleri yerini alacak. Fuar her gün 09.30- 20.00 saatleri arasında gezilebilecek. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İzmir Kadın Platformundan operasyon açıklaması: Yaşamak ve yaşatmak istiyoruz

SONRAKİ HABER

Fırat’ın doğusuna operasyonda 5. gün: Resulayn'da çatışmalar sürüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...