12 Ekim 2019 13:48

İzmirlilerden barış çağrısı: Savaşla zengin daha zengin, fakir daha fakir oluyor

Suriye’ye yönelik başlatılan operasyona tepki gösteren İzmirliler, savaşın tahribatlarına dikkat çekerek barış istediklerini dile getirdi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Türkiye’nin Suriye’ye yönelik başlattığı operasyona tepki gösteren İzmirliler, barış talebinde bulundu.

“Biz savaş istemiyoruz barış olsun, kimsenin çocukları ölmesin” diyen Rızkiye Tekin,  onlarca insanın savaştan kaynaklı yaşamını yitirdiğine dikkat çekti:

“Biz yıllar önce topraklarımızı savaş yüzünden bırakıp buralara gelmek zorunda kaldık. Şimdi Suriye'deki oradaki Kürtlere topraklarınızdan çıkın diyorlar.”

'SAVAŞ İSTEMİYORUZ'

1990 yılında Mardin Nusaybin ilçesinden göç etmek zorunda kalan Xernas Şirin de, savaşı değil barışı savunmaya devam edeceklerini söyledi. “Ne hakkı var insanları yerinden yurdundan etmeye” diyerek hükümete tepki gösteren Şirin, “Kürtler kimse için tehdit olmadı. Yeter artık biz savaş istemiyoruz. Biz barış diyoruz. Ne bizim çocuklarımız ölsün, ne de asker, polis ve de diğer savaşçılar ölsün. Hepsi bizim çocuklarımız” diye konuştu.

“NE OLUYORSA GARİBAN HALKA OLUYOR”

Yaşanan savaşı tasvip etmediğini söyleyen Mehmet Aslan da savaşta en çok çocuklar ve sivillerin zarar gördüğünü anımsattı. Savaş gerekçesinin doğru olmadığını dile getiren Aslan, “Suriye tarafından bugüne kadar Türkiye’ye karşı herhangi tehlikeli bir durum yaşanmadı. O yüzden Suriye'ye girmenin bir anlamı yoktu. Savaşta insanlar ölüyor, fakirlik çoğalıyor, zengin daha çok zengin ve fakir daha çok fakir oluyor. Ne oluyorsa yine gariban halka oluyor. Savaşın biran önce durması ve 2013 yılındaki gibi çözüm sürecine dönmesini istiyoruz” diye konuştu.

“NE KÜRTLER ÖLSÜN NE DE TÜRKLER ÖLSÜN”

Kimsenin ölmesini istemediğini vurgulayan Mahmut Akın ise “Suriye’den Türkiye'ye zarar verecek bir taş atan olmadı, bir tehdit oluşturmadı. Bu ülkede kimse kendini rahat ifade edemiyor. Kendini ifade edenler anında gözaltına alınıyor. Ülkemizde kimse özgür yaşamıyor ve fikrini söylemiyor. Kürtler, ağzını açtı mı 30-40 yıl cezaevinde kalıyor. Bu kadar da olmaz ki, biz bu ülkeyi birlikte kurtardık. Ben bu savaşa karşıyım ve tek istediğimiz birlik olunsun. Ne Kürtler ölsün ne de Türkler ölsün” dedi. (İzmir/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hukukçular: Barış isteyenlere yaptırım uygulanıyor

SONRAKİ HABER

Osman Kavala için gözaltı kararı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...