12 Ekim 2019 11:34

KESK İstanbul Kadın Meclisi: Barışta ısrar ediyoruz

KESK İstanbul Kadın Meclisi: Bir an önce savaş politikalarından vazgeçilmesi gerektiğini vurguluyoruz.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

KESK İstanbul Kadın Meclisi, Türkiye'nin Fırat’ın doğusuna başlattığı operasyona dair Kadıköy'de bulunan Eğitim Sen 2 No’lu Şube'de bir basın toplantısı düzenledi. “Savaşa Hayır! Barışta Israr Ediyoruz” pankartının asıldığı basın açıklamasına KESK üyesi kadınların da destek için katıldığı görüldü. İstanbul'da düzenlenen 10 Ekim Gar Katliamına ve Cumartesi Annelerine yapılan polis müdahaleleri hatırlatıldı.

KESK İstanbul Kadın Meclisi adına konuşan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri (SES) Sendikası Anadolu Şube Kadın Sekreteri Nilgün Demirtaş, egemenlerin ve eril aklın iktidar alanlarını büyütmek için başlattıkları ve sürdürdükleri paylaşım savaşlarının halklara, kadınlara, çocuklara zarar verdiğini belirtti ve “Kadınların, emekçilerin, halkların haklarını, yaşamı, özgürlükleri korumak, kadın cinayetlerini önlemek için çalışma yürütmesi gereken meclis Suriye ve Irak'a sınır ötesi operasyon yetkisini 1 yıl daha uzatan tezkereyi imzalayarak Türkiye'nin Kuzey Suriye'ye girmesine, adına ‘Barış Pınarı Harekatı’ denilen operasyonu onaylamış oldu” diye söze başladı.

Kadın cinayetlerinin arttığına ve İstanbul sözleşmesinin uygulanmadığına dikkat çeken Demirtaş, "Çünkü savaş politikaları erkek egemenliğini güçlendiriyor, şiddeti yeniden üretiyor" diye konuştu. “Biz birilerinin iktidarlarını güçlendirmek, halkların konuşmasını, düşünmesini engellemek, kadınları ev, eş ve anneliğe mahkum etmek için giriştikleri savaş politikalarını kabul etmiyoruz" diye konuşan Demirtaş, emekçilerin ürettikleri artı değerleriyle oluşturulan genel bütçenin kadınların yaşamlarını tehdit eden savaşlara değil yaşama harcanması gerektiğini vurguladı. Savaşın bir eğitim hakkı ve halk sağlığı ihlali olduğunu da vurgulayan Demirtaş, "Bir an önce savaş politikalarından vaz geçilmesi gerektiğini vurguluyoruz" dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Sinemada Selim İleri filmleri

SONRAKİ HABER

Avrupa'nın Gündemi: Avrupa’nın Kürtlere ihaneti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...