11 Ekim 2019 14:53
Son Güncellenme Tarihi: 11 Ekim 2019 20:35

EMEP'ten EATON işçilerine ziyaret: Saldırılara karşı birlikte mücadele edilmeli

Emek Partisi, EATON Polimer fabrikasında işten atılan ve 15 gündür fabrika önünde eylem yapan işçileri ziyaret etti.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Çerkezköy OSB’de bulunan EATON Polimer fabrikasında işten atılan işçilerin bir kısmının fabrika önünde başlattığı direniş sürüyor. Eylemin 15. gününde işçileri, Emek Partisi (EMEP) ziyaret etti. Ziyarette, yaşanan sorunlara karşı birlikte mücadele edilmesi gerektiği vurgulandı.

30'u gönüllü olmak üzere 284 işçinin işten atıldığı fabrikada, sözleşmesi biten 80 civarı sözleşmeli işçi de sözleşmeleri bittiği gerekçesiyle işten çıkarıldı. İşe iade davası açan işçiler ile fabrikanın avukatıyla çarşamba günü yaptıkları ara bulucu görüşmesi de 21 Ekim’e ertelendi. Direnişe başlayan işçiler, fabrikada örgütlü Petrol-İş İstanbul 1 No’lu Şubenin işten atmaların önünü açan ek protokol imzalamasına tepki gösterdi.

"SINIF SENDİKACILIĞI HAKİM KILINMALI"

Direnişlerinin 15. gününde işçileri ziyaret eden Emek Partisi üyeleri, işçilerle dayanışma içinde olacaklarını belirttiler.

Ziyaret sırasında konuşan Emek Partisi GYK Üyesi Tuncay Sağıroğlu, "Krizin faturasını işçi ve emekçilere kesmek isteyen patronlar şimdiye kadar EATON’da olduğu gibi binlerce işçi işten atıldı. AKP Hükümetinden cesaret alan patronlar çalışma koşullarını işçiler için daha çekilmez hale dönüştürmek istiyor. Kârlarından fedakarlık etmek istemeyen patronlar işçi sınıfının haklarına saldırmada geri durmuyorlar. Ama bu saldırılar karşısında işçi sınıfımız da mücadeleyi bırakmıyor. Trakya’da 21 fabrikada işçiler sendikalarda örgütlenmek için mücadele ediyor. İşten atılmalara karşı mücadele ediyor. İşçi sınıfı teslim olmuş durumda değil. Asıl olarak bu mücadeleleri de birleşik bir harekete çevirmeliyiz. Bugün işçi sınıfımız kendi sendikaları içinde sınıf sendikacılığı anlayışını hakim kılmak için de mücadele etmeli" diye konuştu.

EK PROTOKOL TEPKİ ÇEKTİ

Fabrikada örgütlü olan Petrol-İş İstanbul 1 No’lu Şube ile patron arasında yapılan protokolle, işten atmaların önünün açıldığını söyleyen direnişteki işçiler, işten atılanların şube yönetimine muhalif kesimlerden seçildiğini savundular. İşçiler “Fabrika içinde temsilciler bizleri karalayarak direnişi kırmak ve işçilerin desteğini engellemek istiyorlar. Sendikacılar atılan işçilerin bir kısmını telefon ile arayarak ‘Kapıdakilerden uzak durun, dava açmayın sizi tekrar işe aldıracağız’ diyor” sözleriyle şube yönetimi ve temsilcilere tepki gösterdi. Genel merkezin ise sessiz kaldığını savunan işçiler şunları söyledi: “Biz mücadelemize devam edeceğiz. Şimdi dost ve düşman belli olacak. Dostlarımızla omuz omuza düşmanlarımıza karşı mücadele edeceğiz” diye konuştular.

TEK TALEBİMİZ İŞE GERİ DÖNMEK

İşçiler bir taraftan da hukuki mücadelelerini sürdürüyor. İşe iade davası açan işçiler ara bulucu görüşmesi yaptı. Fabrikanın avukatı ile görüşen işçiler maddi hiçbir öneriyi kabul etmeyeceklerini, tek taleplerinin işe geri dönmek olduğunu belirttiler.

PROTOKOLDE NE VAR?

2019 eylül, ekim tarihindeki toplu işten çıkarma sürecine ilişkin Petrol-İş Şube yönetimi ile patronlar arasında imzalanan protokolde "Sadece aşağıda belirtilen bölümlerde ve uzmanlık gerektiren işlerde çalışanların toplu işten çıkarma prosedürü dışında tutulmasında mutabık kalınmıştır. Uzmanlık gerektiren işlerde çalışan kişilerin ikamesinin mümkün olmaması, çalışan kişilerin önemli düzeyde teknik yeterliliğe sahip olması ve üretimin aksamaması için bazı bölümler ve bazı çalışanlar protokolü imzalayan muvafakatı ile kapsam dışında tutulmuşlardır. Bu çerçevede tenkisat sıralaması aşağıdaki şekilde olacaktır:

  • Gönüllü olarak ayrılmak isteyenler,
  • SGK’den emeklilik hakkı kazanmış olanlar,
  • İşe son girenler"

deniyor.

"YAPTIĞIMIZ GÖRÜŞMELER ÇERÇEVESİNDE YAPILACAK BU DENDİ"

EATON Polimer’de küçülme nedeniyle yaşanan işten atma sürecinin Sendika Genel Merkez seçimlerinden önce başladığını söyleyen Petrol-İş Genel Başkanı Süleymen Akyüz, “Protokolde kendilerinin söyledikleri gibi 400 arkadaş işten çıkarılıyor. Gönüllüler, emeklilik hakkını kazananlar ve son giren ilk çıkar ilkesiyle bu azaltma yapıldı. Sonra da aşırı devamsızlık yapan birkaç kişiyi de buna kattılar. İşyerinden önce talep 600 olarak geldi ama bunu 300 civarına indirdiler” dedi. İşten atılan işçilerle de şubeyle de temsilcilerle de genel merkezde görüşme yaptıkları bilgisini veren Akyüz, “Toplusözleşmemize göre neyse onu yapın dedik. Şimdi 5-6 arkadaş haksız yere işten atıldık diye kapı önünde duruyorlar. Yargı yolu zaten açık. İkincisi işçi temsilci ve şube. Fabrikayı en iyi tanıyan bunlar. Yaptığımız görüşmeler çerçevesinde yapılacak bu dendi. İşler açıldığında bir kısım işçiyi geri alabileceklerini söylediler. Bu krizin etkilerinin bir sonucu. Sonuçta 400 arkadaş ayrıldı ama birkaç arkadaş buna devam ediyor. Bu kadar arkadaştan memnun olmayan, doğru görmeyenler de vardır. Ama temsilcinin, şubenin doğru gördüğüne ne yapacaksın?” diye konuştu. Akyüz, muhaliflerin işten atıldığı iddiaları için ise “Kime muhalif? Temsilciler zaten yarı yarıya. Olayı buraya çekmenin bir anlamı yok. Bu dört kişi işe alınsa başka dört kişi çıkacak. Çünkü kriz nedeniyle küçülme var keyfiyet yok. Eğer başka iddiaları varsa temsilciler her gün o kapıdan girip çıkıyor, çevirsinler sorsunlar. Merkeze çağırıp konuştuk, anlattık bunları” açıklamasını yaptı.

Türkiye’nin her yerinde sıkıntı yaşandığını ifade eden Akyüz, “Eyleme başlarken bize kimse sormadı başlıyorum diye. Başlıyorum gel yap... Herkes kafasına göre hareket ederse kime yetişeceğiz. Yapılması gerekenleri de söylemişim. Haksızlık varsa işçiyi hazırlayın, eyleme geçin diye. Ama böyle bir durum yok. Bütün bunları da söyledim” diye konuştu. (Tekirdağ/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Okulların velilerden istekleri hiç bitmiyor

SONRAKİ HABER

Rize Güneysu'da hukuksuz HES inşaatı tam gaz devam ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...