11 Ekim 2019 11:53
Son Güncellenme Tarihi: 11 Ekim 2019 20:35

15 ayda elektriğe %60 zam geldi, yine yetmedi; 10 milyar dolarlık borç yapılandırıldı

Enerji sektöründeki yaklaşık 13 milyar dolarlık sorunlu kredi bakiyesinin 7,5 milyar dolarlık kısmı yapılandırıldı. 2,5 milyar dolarlık kredinin daha yapılandırılması için de ön mutabakat sağlandı.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Dövizde bir artış, dünya enerji fiyatlarında büyük bir değişim yokken enerji şirketleri borç ödeyebilsin diye elektriğe yapılan zam üstüne zam kâr etmedi! Enerji sektöründeki yaklaşık 13 milyar dolarlık sorunlu kredi bakiyesinin 7.5 milyar dolarlık kısmı yapılandırıldı.

Anadolu Ajansının bankacılık sektörü yetkililerinden edindiği bilgiye göre, elektrik üretim ve dağıtım sektörünün çeşitli bankalara 47 milyar dolar seviyesinde kredi borcu bulunuyor.

VATANDAŞA ÖDETİLİYOR

Ekonomik küçülmeye paralel elektrik talebindeki yavaşlama hesapsız kitapsız yapılan özel enerji yatırımlarını vurdu. Enerji yatırımcılarının bankalara olan borcunu ödeyememesinin faturası vatandaşa çıkarıldı.

Yaz aylarında arka arkaya yüzde 14,9’luk iki zam gören elektriğe son 15 ayda yapılan zamların oranı yüzde 60’ı buldu. Açık bir şekilde borcunu ödemeyen şirketlere vatandaş faturaları üzerinden kaynak aktarıldı.

DEVAMI GELECEK

Yıl sonuna kadar 2,5 milyar dolarlık kredinin daha yapılandırılması için bankalar ve şirketler arasında ön mutabakatlar sağlandı. Böylece, enerji sektöründe 10 milyar dolarlık sorunlu kredi yapılandırılmış olacak.

Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre, sektörde yapılandırma ihtiyacı bulunan kredi portföyü 12-13 milyar dolar düzeyinde.

Bu borcun ödenmesi için bankalar ve şirketlerin yaptığı görüşmeler sonrasında 7,5 milyar dolarlık kredinin yapılandırıldığı öğrenildi. 2,5 milyar dolarlık kredinin de yıl sonuna kadar yapılandırılması için bankalar ve firmalar arasında gerekli ön mutabakatlar sağlandı.

BATIK KREDİ STATÜSÜNE ALINMIŞTI

Geriye kalan yaklaşık 3 milyar dolar seviyesindeki sorunlu kredi ise tamamen doğal gaz santrallerine ait. Kurulu kapasitesi yaklaşık 3 bin 500 megavatı bulan santrallerle ilgili 2020’de sonuç alınabileceği öngörülüyor.

Söz konusu santraller, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca geçen ay takip hesaplarına aktarılması planlanan enerji sektörü kredileri arasında yer alıyor. Bu kredilerin takip hesaplarına aktarılması başka bir ifade ile batık kredi statüsüne alınması yapılandırılmasını engellemiyor. (EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Nusaybin, Akçakale ve Ceylanpınar'da yaşamını yitiren 7 yurttaş toprağa verildi

SONRAKİ HABER

Antep'te saya işçileri zam talebiyle iş bıraktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...