11 Ekim 2019 06:43
Son Güncellenme Tarihi: 11 Ekim 2019 19:22

NATO Genel Sekreteri: YPG konusunda fikir birliği yok, gerilim artırılmamalı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü. Çavuşoğlu operasyon için dayanışma beklerken; Stoltenberg, "Gerilim artırılmamalı" dedi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Suriye'de sürdürülen operasyona ilişkin görüşmelerde bulunmak üzere İstanbul'a geldi. Havalimanından Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'ne gelen Stoltenberg önce Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü. Görüşmenin ardından ortak açıklama yapıldı.

NATO Genel Sekreteri daha sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la görüştü. Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi'nde, basına kapalı gerçekleşen görüşme bir saat sürdü.

Görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve NATO Parlamenter Asamblesi (NATO PA) Türk Delegasyonu Başkanı Osman Aşkın Bak da hazır bulundu.

ÇAVUŞOĞLU: DAYANIŞMA BEKLİYORUZ

Çavuşoğlu ile Stoltenberg arasındaki görüşme sonrası yapılan ortak açıklamada Çavuşoğlu, operasyona ilişkin NATO'dan dayanışma beklediğini söyledi. NATO Genel Sekreteri ise gerilimin artırılmaması gerektiğini dile getirdi. Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamalarından öne çıkan bölümler şöyle:

"70. Yıl dönümü olarak kutladığımız ittifaka atılması ilişkin atılması gereken adımlar hakkında kararlar alacak. Biz katkılarımızı önce milletimizin sonra da müttefiklerimizin güvenliği için yapacağız.

Ancak güvenliğin bölünmezliği ilkesi çerçevesinde müttefiklerimizin de bizimle danışma sergilemesi en doğal talebimizdir. Bu dayanışmayı açık ve net bir şekilde görmek istiyoruz. 'Meşru kaygıları anlıyoruz' demek yetmez."

STOLTENBERG: ENDİŞELERİMİZİ İLETTİK

Stoltenberg ise harekatla ilgili endişelerini paylaştığını söyleyerek, gerilimin artırılmaması çağrısında bulundu. Stoltenberg'in açıklaması şöyle:

"Türkiye bizim ittifakımızın çok güçlü bir üyesi . Uzun yıllardır oluşturduğumuz çok ciddi bir dayanışma var. Afganistan ve Irak'ta, Kosova'da da NATO ile birlikte çalışıyorsunuz. NATO Türkiye'nin de savunma sistemlerini, güney sınırlarını korumaktadır. Deniz ve hava kuvvetlerine destek ediyoruz. Son yıllarda Türkiye'deki askeri tesislere 5 milyon dolardan fazla yatırım yapıldı.

Türkiye şu anda çok zor bir bölgenin tam sınırlarında bulunuyor. NATO ittifakından hiçbir ülke Türkiye kadar Ortadoğu'dan şiddete maruz kalmadı. Türkiye kadar mülteciye ev sahipliği yapmak zorunda da kalmadı. Devam eden harekatla ilgili kendi endişelerimi de paylaştım. Gerilimin arttırılmaması, insanların daha fazla acı çekmemesi gerektiğini hatırlattım. Ortak bir düşmanımız var: IŞİD. Dayanışma içinde büyük bir kazanım elde ettik ve bölgeyi temizledik. Teröristlerin bir kısmı şu anda yakalandı tekrar kaçmasına müsaade etmemek lazım. Uluslararası toplumun nasıl tutulmaya devam edeceğine karar vermesi lazım.

Rusya'nın S400 savunma sistemi Türkiye tarafından alınmış durumda. Türkiye'nin bu konuyla ilgili nedenleri olabilir ancak koordinasyon açısından sorun teşkil edebilecek bir uyumsuzluk ortaya çıkabilir.

Büyük bir güç demek büyük bir sorumluluk demektir. NATO Türkiye'nin ne kadar büyük bir müttefik olduğunun farkındadır."

STOLTENBERG: YPG KONUSUNDA FİKİR BİRLİĞİ YOK

Açıklamaların ardından soru cevap bölümüne geçildi. Stoltenberg, "NATO PYD ve YPG'ye nasıl bakıyor?" sorusuna "NATO'nun kamuya açık bir terör örgütü listesi yok. BM ve AB'nin böyle bir listesi var bizim yok. Biz terörizmin bütün görüntüsüyle eşit olduğunu düşünüyoruz ve NATO da IŞİD'e karşı mücadelede koalisyonun büyük bir parçası olduk. IŞİD bizim ortak bir düşmanımızdır. Esas mücadeleye devam etmenin yerel güçleri eğitmekle olduğunu biliyoruz. Afganistan ve Irak'ta da bunu yapıyoruz. YPG'ye geldiğimizde ise müttefiklerimiz arasında bir fikir birliği oluşmadı. Terörizmle mücadeleye devam edeceğiz ancak Kuzey Suriye'de NATO bulunmuyor." diye yanıt verdi.

Stoltenberg ABD'den gelen yaptırım açıklamalarıyla ilgili bir soruya ise "Şimdi varsayımlar üzerinden konuşmam yanlış olur. Türkiye'nin güçlü bir müttefik olarak yanımızda olması önem taşıyor" diye yanıtladı.

Çavuşoğlu'na ise sosyal medyadaki operasyona tepki paylaşımları soruldu. Paylaşımları kara propaganda olarak niteleyen Çavuşoğlu, "Neymiş sivilleri hedef alıyormuşuz. İnsani yardım konusunda kimse Türkiye'ye ders veremez" dedi.

ÇAVUŞOĞLU: SAHADAKİ ANGAJMANINIZ BİZİM PROBLEMİMİZ DEĞİL

BM'den gelen 'operasyonu durdurun' çağrısı sorulan Çavuşoğlu, "Herkes Türkiye'nin güvenlik endişesinin haklı ve meşru olduğunu söylüyor. Bu örgütle sizin sahada angajmanınız olabilir bu benim problemim değil. Destek veren ülkelere söylüyorum esasen bu senin iki yüzlülüğün" dedi.

PATRIOT İHTİLAFI

İspanya hükümetinin Patriot savunma sistemini yenilemeyeceği açıklaması da her iki isme soruldu. Çavuşoğlu, "Bugüne kadar Türkiye'nin kendi hava savunma sistemi yoktu. NATO'nun desteği vardı. İspanya Patriot bataryasını bugüne kadar sınırda tuttu, İtalya da tuttu. Şimdi çekeceklerini söylüyorlar. Türkiye kendi savunma sistemini almalıdır. Her seferinde müttefiklere yalvaracak değiliz. Bunlar geçicidir. Neden S-400 aldığımızın da bir göstergesidir. Kendi müttefiklerimiz bile sınırımızdaki bataryaları ister çekiyor, ister yolluyor. Keşke müttefiklerimizinden hava savunma sistemi alabilseydik" dedi.

Stoltenberg, "NATO kendi askeri varlığını son yıllarda Türkiye'de arttırmıştır farklı hava savunma sistemleriyle Türkiye'nin güney sınırlarını korumaktadır. NATO müttefikleri Türkiye'yi desteklemeye devam edecektir çünkü bu anlaşmalı bir durumdur. Orta Doğu'daki bu şiddet ve istikrarsızlık sadece Türkiye'yi değil tüm müttefikleri tehdit ediyor. Yıllarca hava savunma sistemlerini Türkiye'ye sağladık. Şimdi Türkiye ek hava savunma sistemi almaya çalışmakta. Aynı zamanda ABD ile Patriotlar için devam eden bir müzakere olduğunu biliyorum" dedi.

İSPANYA: OPERASYON SÜRERSE PATRIOTLARIMIZI ÇEKERİZ

İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles ise Türkiye’nin Suriye’deki operasyonu devam ettirmesi durumunda İncirlik’te bulunan Patriot füzelerini geri çekebileceklerini açıkladı. Robles, “Hükümetimizin tutumu açık. Biz her zaman barıştan yanayız. Bu konuyu NATO’da görüşmek üzere gündeme getireceğiz” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Syria is not Turkish territory!

SONRAKİ HABER

İktidarın mobilizasyon aracı: savaş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...