11 Ekim 2019 06:28

İÜ Cerrahpaşa eğitime 22 Ekim’de devam edecek

İÜ Cerrahpaşa’da Bakırköy ve Avcılar’daki tahliye edilen fakülteler eğitime 22 Ekim’den itibaren Büyükçekmece’de devam edecek.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

İÜ Cerrahpaşa’da 2 Ekim'de eğitim-öğretim faaliyetleri geçici bir süre için durdurulan Avcılar Yerleşkesi'ndeki Veteriner Fakültesi ile Bakırköy Yerleşkesi'ndeki Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde, 22 Ekim'de itibarıyla Büyükçekmece Yerleşkesi'nde eğitim-öğretim faaliyetlerine devam edilecek.

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa'nın, 26 Eylül'de meydana gelen depremde binaları hasar gören Avcılar Yerleşkesi'ndeki Veteriner Fakültesi ile Bakırköy Yerleşkesi'ndeki Sağlık Bilimleri Fakültesi'nin üniversitenin Büyükçekmece Yerleşkesi'ne taşınma süreci devam ediyor.

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa'dan yapılan açıklamada, İstanbul Valiliği'nin görevlendirdiği yetkililer ve Mühendislik Fakültesi öğretim üyelerince yapılan incelemeler sonucunda, üniversitenin bazı fakülte binalarına az hasarlı raporu verildiğinin daha önce yapılan basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurulduğunu anımsatıldı.

Öğrenciler ve çalışanların güvenliği için alınacak önlemler dahilinde bazı fakülte ve birimlerin, geçici süreyle güvenli binalarda sağlıklı şekilde eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmelerine karar verildiği belirtilen açıklamada,  taşınma sürecinin İstanbul'da bir yükseköğretim kurumunda aynı anda yapılan en büyük taşınma işlemi olma özelliğini taşıdığı ifade edildi.

22 EKİM'DE BAŞLIYOR

Açıklamada, alınan senato kararı gereğince 135 öğretim elemanı ve yaklaşık bin 100 öğrencisi bulunan Veteriner Fakültesi'nin temel bilimler ve preklinik bilimler bölümlerinin Avcılar Yerleşkesi'nden, 80 öğretim elemanı ve yaklaşık 3 bin öğrencisi bulunan Sağlık Bilimleri Fakültesi'nin ise Bakırköy Yerleşkesi'nden Büyükçekmece Yerleşkesi'ne taşınma işlemlerinin sürdüğü kaydedildi.

Taşınma nedeniyle 2 Ekim'de eğitim-öğretim faaliyetleri geçici bir süre için durdurulan fakültelerde, 22 Ekim itibarıyla Büyükçekmece Yerleşkesi'nde eğitim-öğretim faaliyetlerine devam edileceği bildirildi.

Açıklamada, Sağlık Bilimleri Fakültesi'nin araştırma odaklı bazı birimlerinin ise Bakırköy Yerleşkesindeki risksiz binalarda faaliyetlerini sürdüreceği aktarıldı.

Mühendislik Fakültesi'nin iki bloktan oluşan yeni binaları dışında kalan birimlerinin bir kısmının Avcılar Yerleşkesi içerisindeki yeni binalara, bir kısmının da Büyükçekmece Yerleşkesine taşınacağına dikkati çekilen açıklamada, taşınma sürecinde eğitim öğretim faaliyetleri devam edeceği, taşınacak birimlerin planlamasının Rektörlükçe açıklanacağı kaydedildi.

Açıklamada, yapılan incelemeler sonucunda Rektörlükçe tahliyesine karar verilen Avcılar Öğrenci Yurtlarının tahliye işlemlerinin 6 Ekim'de tamamlandığı belirtildi.

Veteriner Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren ve geçici süreliğine faaliyetleri durdurulan Hayvan Hastanesinde, yapının değerlendirilmesi amacıyla karot alma işlemleri devam ettiği, hastane ile ilgili kararın incelemenin sonucuna göre verileceğine işaret edilen açıklamada, bu süre zarfında acil hayvan hastalarının tedavi hizmetlerinin başlayabilmesi için çalışmaların devam ettiği, hastanenin taşınmasının planlanmadığı belirtildi.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde ise mevcut hizmetlere eksiksiz devam edildiği vurgulanan açıklamada, bu kapsamda sadece Çocuk Hastalıkları Birimi'nin (Çocuk Acil ve Çocuk Klinikleri) yeni yerinde hizmetlerine devam etmek üzere taşınma işlemlerinin başladığı, birimin 15 gün içerisinde Cerrahpaşa Yerleşkesindeki yeni binasına taşınma sürecinin tamamlanmasının planlandığı bildirildi.

Bu kapsamda Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nin de en kısa zamanda yeni binasına taşınacağı, fakültenin yerinde yapım projesi kapsamında Cerrahpaşa Yerleşkesinde hizmet vermeye devam edeceği aktarıldı. (AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Baltalimanı Hastanesinde meslektaşını öldüren doktor tutuklandı

SONRAKİ HABER

Rize Güneysu'da hukuksuz HES inşaatı tam gaz devam ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...