11 Ekim 2019 05:34

Dersim Dernekleri Federasyonu: Barış demekten vazgeçmeyeceğiz

Dersim Dernekleri Federasyonu Suriye'ye yönelik operasyona ilişkin yazılı açıklama yaparak barış çağrısında bulundu.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) Suriye'ye yönelik operasyona yönelik yazılı bir açıklama yayınladı. Savaşa karşı çıkma çağrısı yapılan açıklamada 10 Ekim Ankara Katliamı da hatırlatıldı. “Bu ülkenin tarihi barış adının kirletildiği savaşlarla dolu” denilen açıklamada ‘barış’ dediği için tutuklanan, ihraç edilen akademisyenlere de dikkat çekildi.

Operasyonun asıl olarak oy devşirme amacı taşıdığı söylenen açıklamada, “Asıl hedef  milliyetçilik rüzgarını bir fırtınaya dönüştürmek, halkları birbirine düşürmek ve bu yolla oy devşirmek. İktidar hesaplarına dayalı bu savaşta, Türk askerleri ölmüş, Kürt gençleri ölmüş, analar karalar bağlamış bunların hiçbirini umursamadıkları açık” denildi.

Kaz Dağları mitinginin operasyon nedeniyle “ertelenmesi” kararına da tepki gösterilen açıklamada, “Zira savaşlar, savaşı çıkaran ülkedeki ekonomik, sosyal, ekolojik yıkımların üstünü bir şal gibi örtmenin aracıdır. Ağaçları korumak istediğini iddia edenlerin Suriye’ye yönelik operasyonu milli birlik ve bütünlük hassasiyetiyle iptal etmeleri utangaç bir tutumla savaşı desteklediklerini gösteriyor. Doğal yaşamı savunmanın olmazsa olmazı insan hak ve özgürlüklerini savunmaktır. Savaşa hangi nedenle olursa olsun karşı çıkmamak ikiyüzlülük” denildi. (Dersim/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Operasyon Avrupa'nın çeşitli kentlerinde protesto edildi: Operasyon durdurulsun

SONRAKİ HABER

Baltalimanı Hastanesinde meslektaşını öldüren doktor tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...