10 Ekim 2019 16:46

Çavuşoğlu: Türkiye sadece güvenli bölgede kalan IŞİD'lilerden sorumlu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, IŞİD'lilerin bulunduğu kamplar ya da hapishaneler güvenli bölge içinde kalırsa gerekeni yapacaklarını savundu.

Fotoğraf: Engin Anak/DHA

Paylaş

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'nin kuzeyinde IŞİD mensuplarının tutulduğu kampların veya hapishanelerin yürütülen operasyonla oluşturulması planlanan güvenli bölgede kalması durumunda Türkiye'nin gerekeni yapacağını, güvenli bölge dışında kalanlardan Türkiye'nin sorumlu olmayacağını söyledi.

Çavuşoğlu, güvenli bölge için "Derinlik 30 kilometre olacak. Bazı bölgelerde biraz daha fazla, bazı yerlerde biraz daha az olabilir." ifadelerini kullandı.

Mevlüt Çavuşoğlu, IŞİD mensuplarının tutulduğu kamplar ya da hapishanelerdekilerin durumlarını yanıtlarken, kuracakları güvenli bölgenin  güneyinde kalacak yerlerle ilgili şunları söyledi:

"Biz oraya ulaşamayız. ABD ve diğerleri güneyde kalacaklarını net olarak söylediler. Bizim oluşturacağımız güvenli bölgenin güneyinde kalanlardan Amerikalılar ve diğerleri sorumludur. Bu kamplar veya hapishaneler rejim bölgesinde kalıyorsa bundan rejim sorumludur. Kamplar ya da hapishaneler güvenli bölge içinde kalırsa biz gerekeni yaparız."

SOYLU YANIT VERMEKTEN KAÇINMIŞTI

Dün katıldığı televizyon programında konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu "IŞİD'lilere ne olacak?" sorularına yanıt vermekten kaçınmış, "Sadece bizim problemimiz değil, uluslararası toplumun sorunudur bu" diyerek sorunu ABD ve Avrupa'ya havale etmişti.

"SİYASİ ÇÖZÜM OLURSA ADANA MUTABAKATI UYGULANABİLİR"

Çavuşoğlu, açıklamasında Adana Mutabakatı'na da değindi. Çavuşoğlu Türkiye ile Suriye arasında 1998'de imzalanan Adana Mutabakatı hakkındaki bir soru üzerine, şunları kaydetti:

"Suriye'de siyasi bir çözüm olursa bunu konuşabiliriz ama rejim örneğin şu anda ülkenin kuzeydoğusunu kontrol edemiyor. O zaman rejim, bu Adana Mutabakatı'nı nasıl uygulayacak? Oradan Türkiye'ye gelen terör saldırılarını nasıl engelleyecek veya teröristleri imha edecek? Bunu yapamazlar. Şu andaki harekatımız aslında bu protokolden de kaynaklanan haklarımız temelinde yürütülüyor. Rejim, şu anda bu anlaşmayı yerine getiremiyor. Siyasi bir çözüm olursa Adana Mutabakatı tabii ki iki taraf tarafından da uygulanabilir." (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yalova'da 4 büyüklüğünde deprem

SONRAKİ HABER

Af Örgütünden Gezi açıklaması: Muhalif sesler üzerindeki baskılara son verilmeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...