10 Ekim 2019 14:37

Yozgat'ta 3 aydır maaş alamayan madenciler işten çıkarıldı

Akdağmadeni ilçesinde Yıldızlar SSS Holding bünyesinde faaliyet gösteren çinko ve gümüş madeninde çalışan 130 işçi, 3 aylık alacakları ve tazminatları ödenmeden işten çıkarıldı.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yozgat Milletvekili Ali Keven, Akdağmadeni ilçesinde Yıldızlar SSS Holding bünyesinde faaliyet gösteren çinko ve gümüş madeni işletmesinde işten çıkarılan işçilerin sorunlarına çözüm üretilmesini istedi.

İşçilerden alınan bilgilere göre holdingin 8 Ekim tarihinde işletmeyi kapattığını ve güvenlik görevlileri hariç yaklaşık 130 işçi işten çıkardığını belirten Keven, “Siyasi iktidarın desteğini de arkasına alan bu holding, maden işletmesinde çalışan işçilerin 3 aylık maaş alacaklarıyla birlikte tazminatlarını da henüz ödemedi” dedi.

Yaşanan mağduriyetlerin takipçisi olduğunu belirten Keven şu ifadeleri kullandı:

“Ekonomide ki kötü gidişat maalesef Akdağmadeni ilçemizde Osmanlı döneminden beri faaliyette olan çinko ve gümüş işletmesinin de kapanmasına sebep oldu. Ancak burada çalışan işçilerin 3 aylık alacakları var. Kıdem tazminatları var. İşveren zaten 3 aydır maaş ödemedi ve işçiler mağdur edildi. Burada aynı holding 2015 yılında da aynı sorunların yaşanmasına sebep olmuştu. Biz sürecin takipçisiyiz. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez ’den de biran önce bu sorunların çözüme kavuşturulmasını talep ediyoruz. Siyasi iktidar ülkenin dört bir yanında Sorgun’da, Akdağmadeni’nde, Soma’da haklarını isteyen maden işçilerine acilen çözüm üretmelidir.” (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Adana'da "Valilik yasağına aykırı davranma" davasına beraat kararı geldi

SONRAKİ HABER

Eşi boşanma davası açtı diye evi yaktı: 2 kişi dumandan etkilendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...