10 Ekim 2019 13:20

MAKÜ'de cinsel tacizle suçlanan öğretim görevlisi YÖK savunması için süre istedi

YÖK, MAKÜ'de kadın öğrencilere cinsel taciz girişiminde bulunduğu iddia edilen öğretim görevlisinden savunma istedi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yüksek Disiplin Kurulu, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde (MAKÜ) kadın öğrencilere cinsel taciz ve tecavüz girişiminde bulunduğu iddia edilen öğretim görevlisinden savunma istedi. Öğretim görevlisi, savunma yapmak için yasal hakkı olan 1 haftalık süreyi kullanmayı talep etti.

YÖK yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Yüksek Disiplin Kurulu bugün yaptığı toplantıda MAKÜ’deki cinsel taciz iddialarını gündemine aldı. Kurul, öğrencileri taciz ettiği ileri sürülen öğretim görevlisinden savunmasını istedi. Öğretim görevlisi savunma yapmak için yasal hakkı olan 1 haftalık süreyi kullanmayı talep etti. Yüksek Disiplin Kurulu, önümüzdeki hafta 17 Ekim Perşembe günü yapılması planlanan toplantısında öğretim görevlisinin savunmasını da değerlendirmeye alarak dosyayı karara bağlayacak.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞMIŞTI

Geçen hafta Burdur MAKÜ’de bir öğretim görevlisinin kadın öğrencilere cinsel taciz girişiminde bulunduğu iddiaları sosyal medyada büyük yankı buldu. Üniversitede öğrenci olduğunu söyleyen bir kadın Twitter hesabında, "Arkadaşlar bir konudan bahsedeceğim. Uzun zamandır bu psikolojinin yarattığı hisle yaşayamıyorum. Mehmet Akif Üniversitesi'ndeki öğretim üyelerinden 2 kişi, ben de dahil çoğu kadın öğrenciye taciz ve tecavüz girişiminde bulunmuştur" mesajını paylaştı.

Paylaşım kısa sürede yayılırken, sosyal medya kullanıcıları olaya büyük tepki gösterdi. Yine aynı üniversitede okuyan başka bir öğrenci de cinsel taciz iddialarını destekleyen bir paylaşımda bulunurken, elinde tacizi doğrulayan ses kaydının olduğu iddiasında da bulunarak, "Şu an olay savcılıkta, 10 aydır bu böyle; ama hala görevlerine devam ediyorlar; çünkü arkaları sağlam adam bunlar. Öyle olmasa elimizdeki ses kaydı ile şu anda atılmaları gerekirdi" tweetini paylaştı.

Burdur MAKÜ’de bir öğretim görevlisinin kadın öğrencilere cinsel taciz ve tecavüz girişiminde bulunduğu iddialarının sosyal medyada yayılmasının ardından MAKÜ Rektörlüğü açıklama yaparak, söz konusu iddialar üzerine açılan disiplin soruşturması neticesinde öğretim görevlisinin "kamu görevinden çıkarılma" cezası teklifi ile YÖK’e bildirildiğini belirtmişti. (Burdur/DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

ABD’li milyarderler işçi sınıfından az vergi ödedi

SONRAKİ HABER

“15 Temmuz ile birlikte gazetecilik partiye bağlı bir mesleğe dönüştü”

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...