10 Ekim 2019 13:26

ABD’li milyarderler işçi sınıfından az vergi ödedi

ABD’li 400 milyarderin geçen yıl çalışan sınıftan çok daha düşük vergi ödediği ilk kez ortaya çıktı.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Yapılan bir araştırma, ABD’li 400 milyarderin geçen yıl ilk kez çalışan sınıftan çok daha düşük vergi ödediğini ortaya koydu. Gelir eşitsizliği uzun süredir devam etse de ekonomistlere göre artık “Bardağı taşıran son noktaya” gelindi.

Kaliforniya Üniversitesinden Ekonomistler Emmanuel Saez ve Gabriel Zucman tarafından yapılan bir araştırma, Amerikalı milyarderlerin “en iyi yıllarını” geçirdiğini ortaya çıkardı.

Buna göre ABD’nin en zengin 400 ailesi ilk kez geçen yıl, işçi sınıfı ailelerinden çok daha düşük oranlarda vergi verdi. Verilere göre işçi sınıfı aileleri vergi öderken yüzde 24.2 gibi bir oranla karşılaşırken, milyarderler için bu oran yüzde 23 oldu. Hesaplamalara yerel, federal, devlet, kurumlar ve dolaysız vergiler dahil tüm kalemler dahil edildi.

ARTIK "GÖRMEZDEN GELİNEMEZ"

Araştırma, refahın zengin kesim arasında tekrar dağıtıldığını böylece sistemden gerçek anlamda faydalanan kişilerin de bu kesim olduğunu bir kez daha gösterdi. ABD’de gelir eşitsizliğinin halihazırda en uç noktalara vardığı biliniyor. Ancak Emmanuel Saez ve Gabriel Zucman’a göre zenginlere ve dev şirketlere yaradığı görülen bu vergi oranları, artık adaletsizliğin görmezden gelinemeyecek ya da devam etmesine iznin verilemeyecek bir noktaya ulaştığını ortaya koyuyor.

"YOKSULLARA DA YARASIN DİYE" DENİLDİ AMA...

‘Kalkınmanın Damlama Teorisi’ olarak bilinen ve ekonomistler tarafından ortaya atılan modelle, iş imkanı yaratacak zengin kesim üzerindeki vergi yükünü hafifleterek fakir kesimlerin de ekonomik refahının artacağı düşünülüyordu. Bu kapsamda 1950’lerde zenginlerden alınan verginin yüzde 70’e varan oranı üçte birine indirildi.

ZENGİN YOKSUL FARKI AÇILIYOR

Ancak milyarderler sadece gelir vergisinin düşmesinden kazanmadı, en büyük bağışçıları olan milyarderleri memnun etmek isteyen politikacılar değer artış vergisi ve emlak vergileri konusunda da bu kesime ‘güzellikler’ yaptı. Zenginler daha zengin hale gelirken, vergi sistemini eleştiren kesimlerse ‘sosyalist’ olmakla ya da ‘Devlet işlerine müdahale etmekle’ suçlandı. (EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Prof. Dr. İzge Günal: Barış akademisyenleri davasında siyasi bir süreç işletiliyor

SONRAKİ HABER

MAKÜ'de cinsel tacizle suçlanan öğretim görevlisi YÖK savunması için süre istedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...