10 Ekim Ankara Katliamı’nın 4. yıl dönümü | Gar'dan yine barış çığlığı yükseldi

10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını kaybedenler Ankara Garı önünde anıldı. Anmada, Türkiye'nin Suriye'ye düzenlediği operasyona karşı barış sesi yükseldi.

10 Ekim 2019 05:55
Son Güncellenme Tarihi: 10 Ekim 2019 13:55
Paylaş

Burcu YILDIRIM
Ankara

10 Ekim Ankara Katliamı’nda yakınlarını kaybedenler, yaralılar, siyasi partiler, sendikalar ve meslek odaları, saldırının 4. yıl dönümünde katliamın meydana geldiği Ankara Garı önündeydi. Katliamın aydınlatılarak gerçek sorumluların yargılanması çağrısında bulunulan anmada, Türkiye'nin Suriye'ye düzenlediği harekâta karşı barış sesi yükseldi.

IŞİD'in 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara'da düzenlenen “Emek, Demokrasi ve Barış” Mitingi'ne yönelik canlı bomba saldırısının üzerinden 4 yıl geçti. 103 kişinin yaşamını yitirdiği, yüzlerce kişinin yaralandığı katliam, bu yıl da unutulmadı. Türkiye'nin dört bir yerinden yakınlarını kaybeden aileler, katliamda yaralananlar barış mitinginde katledilenleri anmak için başkente geldi. 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği ve KESK, DİSK, TMMOB, TBB'nin çağrısıyla düzenlenen anma için Ulus Metrosu önünde toplanıldı. Arama noktasında kimsenin alana çanta sokmasına izin verilmedi.

OPERASYONA KARŞI SLOGANA MÜDAHALE

Ellerinde katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını taşıyan kitle, “10 Ekim’i unutma, unutturma”, “Savaşa hayır, barış hemen şimdi” sloganlarıyla yapılan katliamın gerçekleştiği Ankara Garı önüne yürüdü. Yürüyüş esnasında Türkiye'nin Suriye’de Fırat’ın doğusuna yönelik başlattığı operasyona karşı slogan atılması üzerine polis müdahale etti. Slogan atan kitlenin önüne barikat kuran polislerin çıkardığı gerginliğin sona ermesinin ardından yürüyüşe devam edildi.

CHP’YE TEZKERE TEPKİSİ

Anmaya 4 yıl önce 10 Ekim mitinginin düzenleyicisi sendika ve meslek odalarının yanı sıra, çok sayıda siyasi parti, demokratik kitle örgütü başkan ve yöneticileri de katıldı. Ayrıca HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ile birlikte çok sayıda HDP milletvekili, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in de arasında bulunduğu CHP milletvekilleri de katıldı. CHP milletvekilllerinin isminin okunduğu sırada anmaya gelenlerden bazıları protesto etti. Suriye’de Fırat’ın doğusuna yönelik gerçekleşen operasyon tezkeresine “Evet” oyu veren CHP’li milletvekillerine anmadan sonra da tepki gösterenler oldu.

YİTİRİLEN 103 İNSANA BARIŞ SÖZÜ

Katliamın gerçekleştiği saat olan 10.04’te yaşamını yitiren 103 kişi için saygı duruşunda bulunuldu. Anmada ortak açıklamayı yapan TMMOB Başkanı Emin Koramaz, “Acımız, öfkemiz her geçen gün daha da büyüyor. 4 yıl sonra ülkemizde ve bölgemizde yine savaş çığırtkanlığı yapıldığı bir dönemde buradayız” dedi. Eşitlikten, özgürlükten, barıştan yana taraf olmaya devam edeceklerini vurgulayan Koramaz, “Yaşasın halkların kardeşliği, kahrolsun faşizm demeye devam edeceğiz. Barış ve özgürlük içinde bir arada yaşama isteğinden vazgeçmeyeceğiz. Yitirdiğimiz tüm dostlarımıza boynumuzun borcudur” dedi.

ANKARA GARI ÖNÜNE ANIT ÇAĞRISI

10 Ekim Katliamı Davası sürecinde katliamın gerçek sorumlularının yargılanmadığını söyleyen Koramaz, mahkemenin cesur bir adım atmadığını ve adaletin vicdanlarda tecelli etmediğini belirtti. “Kaybettiklerimizin verdiği can eşitliğe, özgürlüğe, barışa can olacaktır” diyen Koramaz, siyasetçileri üzerlerine düşen görevi yapmaya, katliamın yaşandığı meydana bir anıt yapılması konusunda adım atmaya çağırdı. Koramaz, katliamın yaşandığı meydanın “Demokrasi Meydanı” olacağını ve yaşamını yitiren 103 insanı simgeleyen anıt için uluslararası yarışma düzenleyeceklerini belirterek, 2020 yılının Kasım ayında anıtı bitirmeyi planladıklarını ifade etti. Gar meydanını kana bulayanları asla unutmayacaklarını söyleyen Koramaz, “Barışa, demokrasiye bomba sıkanları ve onlara yol verenleri de asla unutmayacağız” diye konuştu.

Konuşmaların yapılmasının ardından, katliamda yaşamını yitirenler anısına alandaki temsili anıtın önüne karanfiller bırakıldı.

SBF’DE DE ANMA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

10 Ekim Ankara Katliamı’nda hayatını kaybedenler Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde de anıldı.

“10 Ekim’i unutma unutturma” pankartının açıldığı anmada, yaşamını yitiren 103 kişi anısına saygı duruşu gerçekleştirildi. Anmada yapılan açıklamada “103 insanın cihatçı IŞID militanları tarafından vahşice katledilişinin 4. yıl dönümü. Barış isteyen, ‘Savaşa hayır’ diyen 103 canımızın aramızdan koparılmasına göz yumulmuştur. Bu katliama göz yumanlardan hesap sorulması gerekmektedir. Yoldaşlarımız ölümsüzdür, mücadelesi mücadelemizdir" denildi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sınır bölgesindeki ilk ve orta dereceli bazı okullarda eğitime ara verildi

SONRAKİ HABER

Gazeteciler Hakan Demir ve Fatih Gökhan Diler serbest bırakıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...