09 Ekim 2019 17:44

Rize Fındıklı’da 10 Ekim paneli: Katliamların hesabını sormalıyız

Rize’nin Fındıklı ilçesinde DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve 10 Ekim davası avukatlarından Avukat Heval Yıldız Karasu'nun katılımıyla 10 Ekim Ankara Katliamı ile ilgili panel düzenlendi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Rize’nin Fındıklı ilçesinde 10 Ekim Ankara Katliamı ile ilgili panel düzenlendi. Panele DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve 10 Ekim davası avukatlarından Avukat Heval Yıldız Karasu katıldı. Panelin maderatörlüğünü ise katliamda hayatını kaybeden Elif Kanlıoğlu’nun babası Ümit Kanlıoğlu yaptı.

Fındıklı Belediyesi sosyal tesislerinde düzenlenen panelde ilk konuşmayı yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 10 Ekim Barış Mitingini örgütleyen dört örgütten biri olduklarını belirterek “Çok büyük heyecanla organize ettiğimiz bu mitingi, saat 10.04’te katliama çeviren gerçek failleri yargılatamazsak, geçmiş diğer katliamların hesabını soramazsak, biz devrimciler, sosyalistler, ilericiler, demokratlar olarak aldığımız nefes bize fazla gelir. Bu ülkenin gencinin, kadının, işçisinin özgür olduğu özgür, laik bir ülkeyi hep birlikte kuracağız. Yönetemeyen iktidarın artık işçi sınıfına, emekçilere masalları bitmiştir, dünyanın çivisi çıktı. ABD’yi yöneten Trump gibi biri Türkiye’ye reçeteler vermeye çalışıyor. Suriye halkının, Ortadoğu halklarının ve tüm dünya halklarının tek bir şeye ihtiyacı vardır o da barıştır, kardeşliktir, özgürlüktür. Bizim ihtiyacımız olan budur” dedi.

Konuşmacılardan Avukat Heval Yıldız Karasu ise saldırının tüm Türkiye’ye yapılmış olduğunu belirterek, “10 Ekim’de sadece Kürtlerin öldürüldüğünü sanan bir anlayış var ama 10 Ekim’de Ankara’dan 36 şehre cenaze gönderdik. Orada çocuklar, gençler, kadınlar vardı. Oraya 7 Haziran’dan sonra gelişen talepler için gelmişlerdi. Emeğine sahip çıkan işçiler oradaydı, demokrasiyi daha fazla isteyen insanlar oradaydı, kadına karşı şiddete ‘dur’ demek isteyen kadınlar oradaydı, geleceğine sahip çıkmak isteyen öğrenciler oradaydı. Biz hep beraber oradaydık, orada bir Türkiye vardı. Müfettiş raporlarından öğrendiğimize göre 10 Ekim sabahına kadar 62 ihbar geliyor ‘canlı bomba eylemi yapılacak’ diye ama istihbarat herhangi bir önlem almadı. Her zaman miting alanları girişinde arama yapılırdı, o gün hiçbir arama yapılmadı. Etrafta da polis yoktu, o saatlerde Ankara Valiliği aramayı kaldırdı. Canlı bombalar geçtikten 1-2 saat sora aramaya başladı” dedi.

Canlı bombaların rahatça alana geldiklerini ve polis aramalarından geçtiklerini belirten Yıldız Karasu şunları söyledi: Maalesef patlama oluyor ve orada bulunması gereken ambulansların olmadığını, patlamadan yarım saat sonra geldiğini, patlamanın ardından telsizle 'süpür bunları' diye çevik kuvvete emir verildiğini ve ‘süpüremem direnç gösteriyorlar' diye karşılık alındığını öğreniyoruz. Çevik kuvvet nasıl süpürüyor; gazla, copla, üstümüze basarak süpürüyor. Bu tip davalarla mücadele etmezsek 3-5 kişi yargılanır, 3-5 kişi ceza alır ve daha sonraki olaylara devam ederiz. Bundan kaynaklı hepimize sorumluluk düşüyor. (Fındıklı/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Balıkesir'de elektrik akımına kapılan 2 işçi yaralandı

SONRAKİ HABER

Balıkesir'de kadın cinayeti: Koruma kararının süresi biter bitmez eşini öldürdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...