09 Ekim 2019 08:29

Laiklik karşıtı açıklamalarıyla gündeme gelen İsmail Kahraman’a fahri doktora!

“Laiklik anayasada olmamalı” diyen TBMM Eski Başkanı İsmail Kahraman’a Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin fahri doktora ünvanı vereceği öğrenildi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Seçkin SAĞLAM
Çanakkale

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) 2019-2020 dönemi akademik yıl açılış törenini 16 Ekim tarihinde gerçekleştirecek. Tören kapsamında laiklik karşıtı çıkışları ile bilinen TBMM Eski Başkanı İsmail Kahraman’a fahri doktora verileceği ve ÇOMÜ’nin ilk dersinin de Kahraman tarafından verileceği öğrenildi.

Anayasa Referandumu öncesi “Laiklik anayasada olmamalı” diyen 27’nci Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman 16 Ekim’de ÇOMÜ’de gerçekleştirilecek akademik yıl açılış törenine katılacak. Kahraman, ÇOMÜ tarafından fahri doktorasını alarak “Eğitimimizde öğretimimizde gelişmeler” başlıklı ilk ders sunumunu da gerçekleştirecek.

KAHRAMAN NE DEMİŞTİ?

2016 yılında TBMM Başkanı olarak görev yapan ve anayasa tartışmalarına katılan İsmail Kahraman, “Anayasa inanca göre tasnif edildiğinde, bu 82 Anayasası da, 61 Anayasası da dindar anayasalardır. Neden? Resmi tatiller, kurban bayramı, ramazan bayramıdır. Din dersleri mecburidir ve inanca dayalı bir yapısı vardır. Yani seküler değildir, dindar anayasadır. Laiklik tarifi de ona göre olmalıdır. Laiklik bir kere yeni anayasada olmamalıdır” ifadelerini kullanmıştı. Kahraman’ın bu ifadeleri kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı.

CHE’YE “EŞKIYA” DEMİŞTİ

Yine TBMM Başkanlığı döneminde İsmail Kahraman, Che Guevara için de “eşkıya” ifadesini kullanmıştı. Rize'nin Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilişinin 555. yılı kutlama etkinlikleri kapsamında katıldığı Yenişehir Spor Salonu'ndaki törende konuşan Kahraman, “Che Guevara'nın tişörtünü giymişler. Che Guevara, 39 yaşında öldürülen, bizzat kendisinin infazlar yaptığı bir katil kişilik, bir gerilla. Bolivya'da, Küba'da, Güney Amerika'da, Arjantin'de faaliyette bulunan bir eşkıya benim liseli gencimin yakasında, göğsünde olamaz, olmamalı” demişti. Bu açıklama da gençlerin tepkisine neden olmuştu.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Maden işçilerinin anayasal haklarını kullanmaları kimin güvenliğini tehlikeye atıyor?

SONRAKİ HABER

Adıyaman’da, iskeleden düşen işçi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...