09 Ekim 2019 08:26

Suriye’de üniversite kurulması Meclis gündeminde

HDP Milletvekili Mahmut Toğrul, Türkiye’nin Suriye topraklarında üniversite kurmasını TBMM gündemine taşıdı.

Fotoğraf: HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul/Evrensel

Paylaş

HDP Milletvekili Mahmut Toğrul, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a “AKP Hükümetinin kendi ifadesiyle ‘geçici olarak’ denetlediği Suriye topraklarında üniversite kurarak bu topraklarda kalıcı olacağını mı ima etmektedir?” diye sordu.

HDP Antep Milletvekili Prof. Dr. Mahmut Toğrul, “Gaziantep Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak Bab’da İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Azez’de İslami İlimler Fakültesi ve Afrin’de Eğitim Fakültesi kurulmasını” Meclis gündemine taşıdı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlanması istemiyle Meclise soru önergesi veren Toğrul, Oktay’a şu soruları sordu:

“Türkiye Cumhuriyeti, başka bir ülke topraklarında üniversite kurması uluslararası hukuka aykırı değil midir? AKP, Afrin‘de  yeni fakülteler kurmakla neyi hedeflemektedir? AKP Hükümeti’nin kendi ifadesiyle “geçici olarak” denetlediği Suriye topraklarında üniversite kurarak bu topraklarda kalıcı olacağını mı ima etmektedir? Başka bir ülkenin topraklarında üniversite kurmakla, o bölgede yaşayan halklara nasıl bir katkısı olacaktır?” (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kaz Dağları’nda yaşam savunucularına yönelik “Hırsızlık” oyunu da tutmadı

SONRAKİ HABER

Tartışma bahanesiyle sevgilisi olduğu ileri sürülen kadını öldürüp intihar etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa