09 Ekim 2019 07:51

Üç kız çocuğunu kaçırdılar serbest bırakıldılar

Erzurum’da yaşayan 3 çocuğu kaçırmak isteyen şüpheli iki kişi yakalandı. İfadelerinin ardından serbest bırakılan şüphelilere, “Çocuklara 300 metreden fazla yaklaşmama” cezası verildi.

ARŞİV | Fotoğraf: DHA

Paylaş

Erzurum’da yaşları 10 ila 15 arasında değişen Suriyeli kız çocukları A.J, F.N. ile T.C’yi kamyonetle kaçırmak isteyen 35 yaşındaki İ.G. ve 70 yaşındaki S.H. vatandaşların ihbarıyla yolda yakalandı. Adli kontrol kararıyla serbest bırakılan 2 şüphelinin çocuklara, 300 metreden fazla yaklaşması yasaklandı.

Olay, geçen 5 Ekim günü merkez Yakutiye ilçesinde meydana geldi. İddiaya göre kargo şirketinde şoför olarak çalışan İ.G, beraberindeki S.H. ile birlikte Gürcükapı semtinde, “Zabıta geliyor” diyerek kandırdıkları Suriyeli A.J, F.N. ile T.C’yi kapalı kasa kamyonete bindirdi. Kamyonet hızla yol alırken, kasadaki çocuklar 'İmdat' diye bağırmaya başladı. Sesleri duyan vatandaşların ihbarı üzerine polis, çocukların içerisinde olduğu kamyoneti yaklaşık 6 kilometre uzaklıktaki Yanık Dere Mevkii'nde durdurdu. İ.G. ve S.H. gözaltına alınırken, çocuklar ifadeleri alınmak üzere Çocuk Şube Müdürlüğüne götürüldü.

“KANDIRARAK ARACA BİNDİRDİLER, TEHDİT ETTİLER”

S.H’nin kendilerini tehdit ettiğini söyleyen çocuklar, şoför tarafından kandırılarak araca bindirildiklerini anlattı. “Araç hızla gitmeye başladığında 'İmdat' diye bağırdık ama durmadı. Yaşlı olan adam yanımıza geldi ve ‘Sizi öldürürüm’ diye bizi tehdit etti. Biz bağırmaya devam ettik. Bir fırsatını bularak arabadan atladık” dedi.

İ.G. ve S.D. suçlamaları kabul etmedi. Kahvehanede otururken yanına S.H.'nin geldiğini iddia eden İ.G, “'Benim üç yeğenim var. Beni istediğim yere götürür müsün?' dedi. Ben de yaşlı olmasından dolayı kabul ettim. Çocukların yanına gittik. İkisi büyük biri küçüktü. İkisi kamyonete kendisini bindi, küçük olanına omuzlarından tutarak binmesine yardımcı oldum. 'İmdat' diye bağırdıklarını ve aracın durmasını istediklerini duymadım. Çocukların araca binmesi dışında herhangi bir fiziki temasım olmadı. Zaten olay yerine vardıktan kısa bir süre sonra polisler bizi yakaladı. Buraya götürmekte farklı ya da cinsel bir amacım yok” sözleriyle kendini savundu.

“ADLİ KONTROLLE SERBEST KALDILAR”

Sorgularının ardından İ.G. ve S.H. adliyeye sevk edildi. Cumhuriyet savcısı ikiliyi adli kontrol kararı uygulanması için Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk etti. 2'nci Sulh Ceza Hakimliği de 'cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçlamaları yöneltilen 2 şüpheliye yurt dışına çıkış yasağı getirerek, hafta içi her gün en yakın karakola giderek imza atmaları yönünde adli kontrol kararı aldı.

Mahkeme, İ.G. ve S.H.'nin çocuklara 300 metreden fazla yaklaşmasını yasakladı. (Erzurum/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Hak savunucularının yargılandığı Büyükada davasında savcıya ek süre verildi

SONRAKİ HABER

Kağızman'da askeri aracın geçişi sırasında patlama: 5 asker, 3 korucu yaralı