09 Ekim 2019 06:50

IMF Başkanı: Küresel ekonomi senkronize yavaşlama ile karşı karşıya

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, “ticaret savaşları” nedeniyle küresel ekonominin senkronize yavaşlama tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, küresel ekonominin artan “ticaret savaşları” nedeniyle senkronize yavaşlama ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Georgieva, 1 Ekim'de IMF başkanı olarak göreve başlamasından sonra ilk değerlendirmesini IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları öncesi Washington'da yaptı.

IMF'nin yeni başkanı, yaptığı konuşmada ticari ihtilafların küresel ekonomi üzerindeki etkisine yönelik uyarılarda bulundu.

Georgieva, “Ticaret ihtilaflarının küresel ekonomiye kümülatif etkisi 2020 yılında 700 milyar dolar tutarında azalma veya gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYH) yüzde 0,8'inin kaybedilmesi olabilir. Bu yaklaşık olarak İsviçre ekonomisinin büyüklüğü kadar” dedi.

Georgieva, bu yıl dünya ekonomilerin yaklaşık yüzde 90'ında daha yavaş büyüme beklediklerini ifade ederek, küresel ekonominin artan ticaret ihtilafları nedeniyle “senkronize yavaşlama” ile karşı karşıya olduğunu söyledi. (Washington/AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gazetecilerden yargı paketi tepkisi: Kanun uygulansa cezaevinde gazeteci kalmaz

SONRAKİ HABER

Psikiyatrist Değer: Sistem ve politikalar intiharlara zemin oluşturuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...