09 Ekim 2019 00:22

Aloha Tekstil işçisi: Fedakarlık hep işçiden bekleniyor

"DİSK Tekstil İşçileri Sendikasında örgütlenmek istedik. Patron ve yöneticiler örgütlenmeyi engellemek için her türlü baskıyı yaptı, başarılı olamayınca Öz İplik-İş'i getirdi."

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Aloha Tekstil’den bir işçi
Çorlu

Ben Çorlu’da bulunan Aloha Tekstl fabrikasında uzun yıllardır çalışıyorum. İlk işe başladığım dönemlerde tekstil işçileri içinde isim yapmış bir fabrikaydı. Yıllar geçtikçe çalışma koşulları ve ücretler konusunda geri giden bir duruma geldi. Şimdi hak yemeyen değil sürekli haklarımızın elimizden alındığı bir fabrikaya dönüştü. Patron fabrikaya İstanbul’dan helikopter ile gelip giderken biz bozuk servisler ile işe gidip gelmek zorunda kaldık. Çıkarılan işçiler ile anlaşılarak tazminatlarının yarısı verildi. Kriz diye elli kadar işçi işten çıkarıldı. Son zamanlarda kaldırılsa da elden para vererek vergi kaçırıldı. Bir yılını doldurmayan işçiye prim adı altında verdiği ikramiyeleri vermedi. Kuru bölümde her ram makinesinde bir arkacı olması gerekirken bir ram arkacısı dört rama bakmak zorunda kalmaya başladı.

Biz bu duruma dur demek için DİSK Tekstil İşçileri Sendikasında örgütlenmek istedik. Patron ve yöneticiler örgütlenmeyi engellemek için her türlü baskıyı yaptı. Bunda başarılı olamayınca Öz İplik-İş Sendikasını kendisi getirdi. Baskılar karşısında bir arkadaşımız çatıya çıkıp intihar etmek istedi.

Gidişattan bir çözüm bulamayan sekiz arkadaş iş sözleşmesini feshederek işten ayrıldı. Bu arkadaşların bir kısmı fabrikaya çağrılarak anlaşmak istendi ama işçiler kabul etmedi. Bu kadar hak yiyen patron ve yöneticiler bunun hesabını nasıl verecek. Kimse hakkını helal etmiyor. Hep fedakarlık işçiden isteniyor. Biz bunu kabul etmeyeceğiz.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tersane İşçisi Mehmet Kılıç: Mücadele etmezsek daha ağır koşullar bizi bekliyor

SONRAKİ HABER

ABD Dışişleri Bakanlığı: NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...