Maltepe’de zabıta, Genel-İş Şube Başkanı Yenigün Özen Dolgun'u darbetti

Maltepe Belediyesi önünde işten atmalara karşı düzenlenen eyleme saldıran zabıta, DİSK/Genel-İş İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Yenigün Özen Dolgun'u darbetti.

08 Ekim 2019 16:13
Paylaş

Maltepe Belediyesinde örgütlü oldukları DİSK/Genel-İş Sendikası İstanbul 2 No’lu Şube Yöneticisi Alkan Okuducu’nun işten atılmasına ve 2018 yılında imzalanan TİS’in uygulanmamasına karşı belediye binası önünde başlayan oturma eylemi sürüyor.

Eylemin ikinci günü sabahında belediye önünde bulunan alanda çadır kurmak isteyen Genel-İş Şube üyeleri zabıta tarafından engellenirken, Şube Başkanı Yenigün Özen Dolgun da zabıta tarafından darbedildi. Yaşananlara tepki gösteren iş akdi feshedilen Şube Yöneticisi Alkan Okuducu, “Sabah rüzgarlı ve yağmurluydu, çadır kurmaya çalıştık. Akşam tekrar sökecektik. Sabah işveren, zabıtaları yığdı, polis çağırdı. Zabıta ile aramızda arbede yaşandı. Çadırımızı almaya çalıştılar. Şube başkanımız darbedildi. Biz burada kalıcıyız. Gidici değiliz bunu herkes bilsin” dedi.

Maltepe Belediyesinde yapılan son toplusözleşmenin imzalanmış olmasına rağmen uygulanmadığını dile getiren Okuducu, sözleşmenin uygulanması talebiyle yapılan eylemin hemen ardından işten atıldığını söyledi. Okuducu şöyle konuştu:

“Seçildiğim günden itibaren ücretli izinli sayılmama rağmen hakkımda geriye dönük tutanaklar tutularak iş akdimi feshettiler. İki gündür oturma eylemi yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Halkı bilgilendiriyoruz. Haklarımızı alana, toplusözleşme uygulanana kadar buradayız.”

"İŞYERİNDE BÜYÜK PROBLEM YAŞADIK"

5 yıldır Park Bahçeler Müdürlüğüne bağlı birimde çalıştığını ifade eden Okuducu, “Park-bahçeler biraz zor bir birim. Mobbingin en fazla olduğu birim. Oradaki birim müdüründen kaynaklı. Bunu da artık söylemek gerekiyor. Orada çok büyük problemler yaşadık. Müdür ve amirlerin talimatlarıyla işçi arkadaşlarımız sendikamızdan istifa ettirildi. Yandaş sendikalara üye yapılmaya çalışıldı” dedi.

"İŞVEREN GERİYE DÖNÜK TUTANAK TUTTU"

Şube Başkanı Yenigün Özen Dolgun da “Biz Maltepe Belediyesinde örgütlüyüz. 2018 yılının kasım ayında imzalanan bir toplu iş sözleşmemiz var. İmzalanan toplu iş sözleşmesinin işveren tarafından hiçbir maddesinin uygulanmaması nedeniyle bugün buradayız. Parasal maddeler için bütçe yetersizliğini gerekçe göstererek uygulamadığını söyleyen işveren, sendika yöneticimizi de seçildiği dönem itibariyle ücretli izinli olmasına rağmen işe gelmiyormuş muamelesi yaparak, geriye dönük tutanak tuttu ve iş akdini feshetti. Yöneticimiz ise iade edilene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır Emek ve Demokrasi Platformu: Savaşa karşı barışı savunmaya davet ediyoruz

SONRAKİ HABER

"Haydi tüm yaşam savunucuları, Kaz Dağları için 12 Ekim’de Çanakkale’ye!"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...