08 Ekim 2019 11:59

Nazlı Ilıcak ile Ahmet Altan'ın tutukluluk hali devam edecek

Gazeteciler Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak'ın yargılandığı davada mahkeme tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak. | Fotoğraflar: Flickr, Evrensel, DHA

Paylaş

Yargıtay’ın “Anayasal düzeni yıkmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan gazeteciler Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak ile akademisyen Mehmet Altan ile birlikte 6 sanık hakkındaki yerel mahkemenin kararını bozmasının ardından hakim karşısına çıktılar. Yargıtay'ın bozma kararına uyulmasına hükmeden mahkeme, tutuklu sanıklar Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan, Fevzi Yazıcı, Yakup Şimşek ve Şükrü Tuğrul Özşengül'ün tutukluk hallerinin devamına karar verdi. Tutuksuz sanık Mehmet Altan hakkındaki yurtdışına çıkış yasağı ise kaldırıldı.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Ahmet Altan ve Fevzi Yazıcı Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi ile (SEGBİS) katıldı. Tutuklu sanıklar Nazlı Ilıcak, Yakup Şimşek ve Şükrü Tuğrul Özşengül ile tutuksuz sanık Mehmet Altan duruşma salonunda hazır bulundu. Mahkeme Başkanı, Yargıtay'ın bozma ilamına karşı sanıklara beyanlarını sordu. 

NAZLI ILICAK TAHLİYESİNİ İSTEDİ

Yargıtay'ın bozma kararına ilişkin sözleri sorulan Nazlı Ilıcak, “Yargıtay kararına uymanızı talep ediyorum. Yeni infaz yasasını ve 3 yıl 2 aya aşkın süredir cezaevinde bulunduğumu göz önüne alarak tahliyemi talep ediyorum" dedi. Yakup Şimşek de bozma ilamına uyulmasını talep etti. Şimşek konuştuğu sırada Mahkeme Başkanı, sadece Yargıtay'ın bozma kararına ilişkin konuşması konusunda uyarıda bulundu. Konuşmasına devam eden sanık Yakup Şimşek, mahkeme başkanının uyarısına uymadığı gerekçesiyle daha sonra salondan çıkarıldı.

AHMET ALTAN: BİR MAHKEMENİN YAPMASI GEREKEN BUDUR

Ahmet Altan, "Bu davanın başından beri fikirleri yargılamaya uğraşıyorsunuz. Sırrı Süreyya Önder için alınan tahliye kararı olumlu bir gelişme. Bir mahkemenin yapması gereken budur" dedi. Sanık Ahmet Altan'ın konuşması sırasında mahkeme başkanı, sadece Yargıtay kararına ilişkin konuşması konusunda Altan'ı uyardı. Bunun üzerine sanık Altan, mahkeme başkanına, "Neden sabırsızca davranıyorsunuz" dedi. Mahkeme başkanı, Altan'ın sorusu üzerine, "30 yıldır yargıcım ve son derece sabırlıyım" diye cevap verdi. Sanık Ahmet Altan, “Bugün size tavsiyem hukuka uymanız, fikirleri yargılamaya kalkmamanızdır. Uyup uymamak sizin bileceğiniz iş" sözlerini tamamladı.

MEHMET ALTAN BERAATİNİ TALEP ETTİ

Duruşmada söz alan bir diğer sanık Mehmet Altan, "Beraatime hükmeden Yargıtay kararına göre beraatime karar verilmesini ve yurtdışına çıkış yasağının kaldırılmasını talep ediyorum" şeklinde konuştu. Sanıkların taleplerinin dinlenmesinin ardından söz alan Yakup Şimşek'in avukatı Büşra Çiçek, heyetin davadan çekilmesini talep etti. Sanık avukatlarının Yargıtay kararına ilişkin taleplerinin dinlenmesinin ardından mahkeme heyeti, tahliye talepleri ve bozma ilamına yönelik karar vermek üzere ara verdi. 

DURUŞMA 4 KASIM'A ERTELENDİ

Mahkeme heyeti, Yargıtay'ın bozma kararına uyulmasına hükmetti. Tutuklu sanıklar Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan, Fevzi Yazıcı, Yakup Şimşek ve Şükrü Tuğrul Özşengül'ün kuvvetli suç şüphesi ve kaçma şüphesi gerekçesiyle tutukluk hallerinin devamına karar veren mahkeme, tutuksuz sanık Mehmet Altan hakkındaki yurtdışına çıkış yasağını ise kaldırıldı. Mütalaasını hazırlaması için dosyayı savcılığa gönderilmesine de karar veren heyet, duruşmayı 4 Kasım'a ertelendi. (İstanbul/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Ataşehir Belediyesinde işten atma protesto edilecek

SONRAKİ HABER

Antep'te yaşayan mülteciler: Adı güvenli ama orası güvenli olmayacak