08 Ekim 2019 10:50

ABD basını: IŞİD sorumluluğunu almayı Erdoğan istedi

ABD basını, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump arasında yapılan telefon görüşmesinin detaylarını yazdı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

ABD basını, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump arasında yapılan telefon görüşmesinin detaylarını işledi. Newsweek dergisinde yer alan habere göre, IŞİD’li tutukluların Türkiye’nin sorumluluğuna geçmesi önerisinin Erdoğan tarafından istendiği ortaya çıktı.

ABD basını, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın pazar gecesi (6 Ekim) yaptığı ve Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyine olası harekatının önünü açan telefon konuşmasının ayrıntılarını yazdı. Newsweek dergisi ve NBC News sitesinde yer alan haberlere göre, Trump, Suriye’den asker çekme ve harekatın önünü açma kararını, Erdoğan’ın ısrarları karşısında danışmanlarına ve Pentagon’a haber vermeden aldı.

NBC News haber sitesinde ismini açıklamadığı üç yeni ve eski yetkiliye dayanan haberinde, telefon konuşmasının arka planını şöyle aktardı: "Pazar günü Trump ve Erdoğan arasında yapılan görüşme, Türk liderin geçen ay BM Genel Kurulu sırasında Trump’la yüz yüze görüşme yapamamasına karşı duyduğu öfkeyi yatıştırma amaçlıydı." Habere göre, Suriye’de güvenli bölge ve ABD’den olası bir füze savunma sistemi alımı hakkında görüşmek isteyen Erdoğan, "Trump’la sadece New York’ta dünya liderleri için verilen büyük bir resepsiyonda temas kurmaktan memnun olmadığını", Amerikalı yetkililerin bilgisine sunmuştu.

"BEYAZ SARAY DAVETİ BİLE İKNA EDEMEDİ"

NBC News’a konuşan bir yetkili, "Dolayısıyla Trump bu durumu tatlıya bağlamak istedi" derken, haberde şu ifadeler kullanıldı: "Fakat yetkililerin söylediğine göre, pazar günkü telefon görüşmesi beklendiği gibi gitmedi. Yetkililer, Erdoğan’ın Suriye’ye girmekte son derece kararlı olduğunu söyledi. Trump’ın Beyaz Saray daveti bile onu caydırmaya yetmedi. Yetkililerin anlatımına göre, Trump, Erdoğan’a bir güvenli bölge yaratmak gibi orta dereceli bir harekatın kabul edilebilir olacağını söyledi. Fakat büyük bir muharebe harekatına yol açacak geniş çaplı bir istilanın kabul edilemez olacağını belirtti."

Üst düzey bir yetkiliye göre, Trump’ın, Türkiye’nin büyük bir askeri operasyon başlatması halinde ABD’nin Suriye’den tamamen çekileceği konusunda Erdoğan’ı uyardığı yer aldı.

"TRUMP ‘ÇOK SERT’ BASKI YAPTI FAKAT..."

Haberin devamında üst düzey bir Amerikan yönetimi yetkilisine dayanarak şunlar belirtildi: “Üst düzey bir yönetim yetkilisinin anlattığına göre, Trump telefon konuşmasında Türkiye’nin bir askeri harekat düzenlemesi fikrine karşı ‘çok sert’ baskı yaptı ve Erdoğan’a, bu konuyu iki ülkenin ordularının birlikte ele alması gerektiğini çünkü güvenli bölge anlaşmasının işe yaradığını söyledi. Fakat Erdoğan ısrar etti. Nihayetinde Trump Erdoğan’a, ‘Bunu yapacaksanız, hiç destek almayacaksınız’ anlamına gelen şeyler söyledi.”

Yetkili, Beyaz Saray’ın dün yaptığı açıklamanın da aslında, "Türkiye’nin askeri operasyon kararını Trump’ın karşı çıkmasına rağmen aldığı, ABD’nin bunu desteklemeyeceği ve Amerikan askerlerinin arada kalmamaları için çekileceği" anlamına geldiği vurgulandı.

"TRUMP MÜZAKERE’DE YENİLGİYE UĞRADI"

Newsweek dergisinde yayımlanan haberde ise iki lider arasındaki telefon görüşmesi hakkında ilk elden bilgi sahibi olduğu belirtilen bir Amerikan Ulusal Güvenlik Konseyi kaynağının anlatımlarına yer verildi. Kaynak, Trump’ın telefon görüşmesindeki müzakerede yenilgiye uğradığını ve kozsuz kaldığını iddia ederek,“Asker çekmeyi sadece sanki biz de bir kazanım elde ediyormuşuz gibi görünmek için destekledi” ifadelerini kullandı.

Trump’ın müzakere becerilerini Amerikan perspektifinden eleştiren kaynak, ABD Başkanı’nın “görüşme sırasında Türkiye’nin askeri operasyonuna destek vermediğini ama bunu engellemek için ekonomik yaptırım gibi bir tehditte de bulunmadığını” söyledi.

Kaynak, IŞİD’li tutukluların Türkiye’nin sorumluluğuna geçmesi önerisinin ise Erdoğan tarafından ortaya atıldığını iddia etti. Habere göre, iki liderin telefon konuşmasının ana gündem maddelerinden biri de, Suriye Demokratik Güçleri’nin gözetimindeki yaklaşık 2 bin IŞİD militanının akıbetiydi. Newsweek, haberin bu bölümünde şunlara yer verdi: “Trump Erdoğan’a, Suriye’deki IŞİD tutuklularının sorumluluğunun şu an ABD’de olmamasına rağmen, bu kişilerle hiçbir ilgisinin olmasını istemediğini söyledi. Bu tutukluları Suriye Demokratik Güçleri kontrol ediyor. Erdoğan ise IŞİD militanı tutukluların gözetimini Türkiye’nin alacağını söyledi.” (Ankara/MA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Notalara kodlanmış ebediyet: Gomidas

SONRAKİ HABER

Dmitriy Peskov: ABD'nin Suriye'den çekilmesi konusunda kimse Rusya'ya bilgi vermedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...