Kılıçdaroğlu: Tezkereye evet diyeceğiz

CHP grup toplantısında konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, Irak ve Suriye tezkeresine evet diyeceklerini açıkladı. Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a Suriye politikası ile ilgili 7 soru yöneltti.

08 Ekim 2019 09:54
Son Güncellenme Tarihi: 08 Ekim 2019 14:46
Paylaş

TBMM'de partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun gündeminde Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yönelik operasyon hazırlıkları, Trump'ın operasyon açıklaması ve ekonomi vardı. Kılıçdaroğlu, "Önümüzdeki hafta sarayın Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni nasıl arpalık haline getirdiğinin raporunu açıklayacağım" dedi. Tezkereye onay verdiklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Suriye politikası ile ilgili 7 soru yöneltti.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

"HAFTAYA TÜRKİYE'NİN NASIL ARPALIK HALE GETİRİLDİĞİNİ AÇIKLAYACAĞIM"

"Önümüzdeki hafta sarayın Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni nasıl arpalık haline getirdiğinin raporunu açıklayacağım. Kimlerin bir eli yağda bir eli balda haftaya açıklayacağım. Sabredin"

"Her şeyi tek başına yönetiyorsan ülkedeki tüm sorunların sebebi sensin kardeşim. Tabi yanında bir de damadı var unutulmasın"

"Ekonomi faizcilere, tefecilere teslim edilmiş durumda. Bütün sorunların kaynağı ülkeyi tek başına yöneten tek adamdır. Yerel seçimlerde yaptığımızın aynısını yapacağız. Demokratik yollarla beyefendiyi göndereceğiz."

TRUMP'A TEPKİ: HİÇBİR GÜÇ TEHDİT EDEMEZ

"(Trump'ın açıklaması) 17 yılda 420 milyar dolar borç aldılar. Trump o nedenle bu kadar rahat konuşuyor, tehdit ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni hiçbir güç tehdit edemez!”

"Daha şu ana kadar AK Parti'den tık yok. Hangi gerekçeyle itiraz etmiyorlar. AK Partili kardeşlerimin bunu hafızalarının bir yerinde tutmaları lazım. Bu memleket sıradan bir memleket değildir. Eğer tehdit ediliyorsan tepkini göstereceksin." 

"TÜRKİYE YOKUŞ AŞAĞI UÇUYOR, SARAY ŞAHA KALKTI"

"Milletin enflasyon rakamlarına inanacağını sanıyorlar; çaya bile iki kez zam geldi ama enflasyonumuz yüzde 9." 

"Düne kadar vergiyi tabana yayacağız diyorlardı. Şimdi zammı tabana yaydılar. Zamlar toplumun tüm kesimlerini vuruyor. Zam yapılıyor da bu paralar nereye gidiyor? Fabrika mı yapılıyor?"

"Ekonomi şaha kalkacak, Türkiye uçacak deniliyordu. Evet Türkiye uçuyor, yokuş aşağı! Saray şaha kalktı. 82 milyonun nefesi kokuyor ya açlıktan. Gidip mutfaklara bakın, yangın var. Bir kişi nasıl iş bulacak diye çalıştılar mı, emek harcadılar mı? Bunların hiçbiri yok."

"Paralar yandaşa gidiyor, yandaşlar için Türkiye Varlık Fonu'nu kurdular" 

"Tank Palet Fabrikası'nın obüs üretilen bölümü BMC'ye bedelsiz olarak verildi. İki yılda ne olacak orada?"

"TEZKEREYE EVET DİYECEĞİZ"

"(Suriye'ye operasyon) Ta en başından söyledik, bu bataklığa girmeyin, Türkiye'nin orada ne işi var, Orta Doğu ile Arap halklarıyla kavga etmenin bir mantığı yoktur dedik. Bizim inanç, akrabalık bağlarımız var. Neden düşman oluyoruz birbirimize. Bunu defalarca söyledim. Suriye, İran ile Türkiye bir araya gelip Orta Doğu'yu bir barış havzasına dönüştürebilirler."

"Emperyal güçlerin neden oyuncağı oluyoruz? ABD ile Rusya'dan ayrı ayrı talimat alan bir Saray devletine dönüştük. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde görmediğimiz ağır hakaretlere maruz kaldık. O ağır hakaretleri duyuyorlar, yine de koşa koşa gidiyorlar, bir fotoğraf çektirmek için atmadıkları takla kalmadı."

KILIÇDAROĞLU'DAN ERDOĞAN'A SURİYE SORULARI

"Bakın değerli arkadaşlar memleketimizi ve komşularımızı seviyoruz. Hiç kimsenin burnu kanamasın diyoruz. Komşuda yangın çıkıyorsa, müdahale etmezseniz size de sıçrar. Bir dönem Türkiye terör örgütlerine destek verdi. Ben 7 maddelik Erdoğan'a bir soru soruyorum, bu ülkeyi seviyorsa, bu ülke için çalıştığını iddia ediyorsa cevap istiyorum;

  1. Bir zamanlar dost olduğumuz Suriye ile durup dururken neden kavgalı hale geldik? Sana Suriye'nin içişlerine karış diyenler kimlerdi?
  2. Türkiye'deki teröristlere Türkiye üzerinden silah gönderenler kimlerdi. Bu gayrimeşru yolu sana kimler önerdi?
  3. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelip Türkiye üzerinden Suriye üzerinden geçiş imkanı sağlayın diyenler kimlerdi?
  4. ASTANA sürecinde İdlib'deki teröristlerin elindeki silahları alacağına söz verdin. Bu sözünü dahi yerine getirememişken şimdi Fırat'ın Doğu'sundaki IŞİD'li teröristleri devralmaya kalkıyorsun. Biz teröristlerin bekçisimiyiz? 
  5. Suriyeli sığınmacıların bize maliyeti 40 milyar dolar.  Peki Suriye bataklığının Türkiye Cumhuriyet'ine maliyeti ne kadar?
  6. Amerika ile bir telefon görüşmesi üzerine bir mutabakat sağladığın anlaşılıyor ama Trump 'Haddini aşarsan ekonomini mafederim' diyecek kadar küstah. Ne için söz verdin? 
  7. Büyük Orta Doğu Projesi'nin eş başkanlığını hâlâ sürdürüyor musun? Bunun Türkiye'ye ne faydaları oldu?"

"Bu tezkereye o askerlerin hatırı için içimiz yana yana evet diyeceğiz"

"Gidip de Trump'a teslim olan bir adamdan bu memlekete hayır gelmez." (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sezai Temelli: Operasyonla müteahhitlerine iş yaratacaklar, faturası bize

SONRAKİ HABER

Kadıköy'de intiharlara ilişkin açıklama yapmak isteyen 9 öğrenci gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...