08 Ekim 2019 08:53

Sezai Temelli: Operasyonla müteahhitlerine iş yaratacaklar, faturası bize

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli partisinin grup toplantısında, TSK’nin ÖSO ile Suriye’ye gerçekleştirmeyi planladığı operasyona tepki gösterdi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin Meclis Grup Toplantısında konuştu. Türkiye’nin Suriye’de Fırat’ın doğusuna gerçekleştirmeyi planladığı operasyona ilişkin değerlendirmelerde bulunan Temelli, “Biz sizin niyetinizi Afrin'den biliyoruz” dedi. Hükümetin operasyon ve güvenli bölge ile batan müteahhitlere iş alanı açmayı amaçladığını söylerken; faturanın ise zamlarla halka kesileceği uyarısında bulundu.

Temelli'nin konuşmasından satır başları şöyle:

“Bu savaşın tek nedeni var, iktidarlarının ömrünü uzatmak. Uluslararası toplum nezdinde hiçbir kabul edilirliği olmayan bu savaş girişiminin, bu işgal operasyonunun durdurulmasını istiyoruz.

İşgal niyetiniz yoksa eğer, ki biz sizin niyetinizi çok iyi biliyoruz; bu hazırlıklar nedir? Biz sizin niyetinizi Afrin'den biliyoruz. İşgal niyetiniz yok; Afrin’e kaymakam atıyorsunuz, fakülte açıyorsunuz. Aynı şeyi şimdi Kuzey ve Doğu Suriye için tasarlıyorlar.

'BATMIŞ OLAN MÜTEAHİTLERİNE İŞ YARATACAKLAR'

Cenevre Sözleşmesi’ne göre başka yerden nüfus taşımak, nüfusu yerinden etmek savaş suçudur. ‘Bu bölgeyi temizleyeceğiz, 3 milyon Suriyeli'yi oraya taşıyacağız’ diyorlar. Hem bir Selefi kemeri yaratacaklar hem de batmış olan müteahhitlerine iş yaratacaklar.

‘TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ DEMOKRATİK ÇÖZÜMLE SAĞLANIR’

‘Suriye’nin toprak bütünlüğü’ diyorlar, savaş tamtamlarıyla Suriye’ye girme politikaları yürütüyorlar. Muhalefet partileri bile neredeyse askerlerle birlikte Suriye’ye girecek. Suriye’nin toprak bütünlüğü operasyonlarla sağlanmaz, demokratik çözümle sağlanır.

‘DEMOKRASİDEN YANA MISINIZ, SAVAŞTAN YANA MISINIZ?’

Meclis’e gelen tezkere bir samimiyet testidir. Demokrasiden yana mısınız savaştan yana mısınız, barıştan yana mısınız felaketten yana mısınız? 20 yıldır meclise tezkereler geliyor. 20 yıl sonunda tezkereler ülkeyi nereye sürükledi?

‘ANNELER EVLATLARIMIZ SAVAŞTA ÖLMESİN DİYE BURADA’

Evlatlarımız savaşta ölmesin diyen anneler burada. Mecliste barışın sesini yükseltmeye devam edecekler. Ne kadar engellemeye çalışsalar da barışın sesini engelleyemeyecekler.

IŞİD teröristlerini, öfkeli çocuklar olarak anlattılar. 5 yıl sonra geldiğimiz noktada ‘abartmayın’ diyor Cumhurbaşkanı. Abartıyoruz. Abartmaya devam edeceğiz. Soruyoruz. Ne olacak İdlib? Suriye’ye girerek sorunu daha çok büyütüyorsunuz.

'MERMİNİN PARASINI ZAMLARLA ÖDETİYOR'

Herkes biliyor ki köprüden geçmenin maliyeti 3 lira ama onun üzerindeki 7 buçuk lirayı savaşın maliyetine ödüyor. Hani soruyor ya ‘Biliyor musunuz mermi kaç lira’ diye. İşte o merminin parasını köprüden geçerken ödetiyor, zamlarla ödetiyor.

Bir gecede Türkiye borçlarının maliyeti 58 milyon TL arttı. Türkiye’nin borçları artarken halen yoz milliyetçiler hamasetle insanları aldatmaya devam ediyorlar.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

CHP’li Tanal: Binalarına el konulan öğrenciler koridorlarda ders görüyor

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu: Tezkereye evet diyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...