08 Ekim 2019 09:22

Yavaş, Gökçek döneminde çaycı adı altında 10 bin lira maaş alanlar olduğunu açıkladı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş: 10 bin lira maaş alan çaycı var. Daha ağır işlerde çalışan insanlar, daha düşük maaş alıyor. 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş | Fotoğraf: DHA

Paylaş

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi Ekim ayı birinci oturumu, “belediyedeki işinden çıkartılan işçiler” tartışmasına sahne oldu. 

Gündem dışı söz alan ABB Meclis Başkanvekili AKP’li Fatih Ünal, Başkan Mansur Yavaş’a 31 Mart seçimlerinden önce söylediği “Ekmekle oynayan namussuzdur alçaktır. Evine ekmek götüren insanı niye işten çıkarayım” sözlerini anımsatarak “Seçimden önce verdiğiniz sözleri neden tutmuyorsunuz” dedi.

“GÖKÇEK DÖNEMİND E8 BİN İŞÇİ İŞTEN ÇIKARILDI”

Ünal’a yanıt veren Yavaş “İşten ayrılan sayısı 159 kişidir. İşten atsak 159 kişiyi mi atarız?” dedi. Yavaş, eski başkan Melih Gökçek döneminde 8 bin işçinin işten çıkarıldığını belirterek, “8 bin tane Gökçek’in attığı işçilerin listesi var. Bunu size vereceğim. Bir sürü insan ekmeksiz kalırken ağzınızı açtınız mı geçen dönem? İnşallah onları da lanetlemişsinizdir” dedi.

Yavaş, 31 Mart seçimlerinin hemen ardından, 1 Nisan ile 8 Nisan arasında işe alınanları “açık açık işten atacağını” söylediğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“İşten atacak olsak sormadan atardık. 1 Nisan’dan sonra işe alınanları da açık açık attık. Seçimden sonra 850 kişi işe alınmış. Bunların içerisinde siyasi alınanlara bakıyoruz. 850 kişiyi işten atmadık sonuçta. Böyle bir niyetimiz yok. İşini layıkıyla yapıyorsa aynen devam ediyor. Belediyede çalışamaya başladıktan sonra bize hakaret edenler oldu. Bize hakaret edenlerle de çalışmamızı beklemiyorsunuz herhalde. Hiç kimsenin ekmeğiyle oynamıyoruz. Ekmekle oynayan şerefsizdir.”

“10 BİN LİRA MAAŞLI ÇAYCI VAR”

Yavaş ayrıca, Ünal’ın işçi ücretlerinde yapılan düzenlemeyle ilgili sorusunu da yanıtladı. Ünal’ın işçi ücretlerinin “neden düşürüldüğünü” sorması üzerine Yavaş “İlkokul mezunu, ağır vasıta şoförü 4 bin 800 liraya istihdam ediliyor. İlkokul mezunları arasında 12 bin lira maaş alanlar var. 10 bin lira maaş alan çaycılar var. Daha ağır işlerde çalışan insanlar, daha düşük maaş alıyor. Ben de fiyat düzenlemesi yaptım” dedi.

AKP’li bir Meclis üyesinin “Zaman içerisinde maaşlarda artış olabilir. 10 yıllık personeller var” demesi üzerine Yavaş “O zaman 10 yıllık bütün çaycıların 10 bin lira maaş alması gerekir. Yok böyle bir şey” dedi. (HABER MERKEZİ)


Reklam
ÖNCEKİ HABER

Doç. Dr. Hakan Güneş: İktidarın bu operasyonla 5 hedefi var

SONRAKİ HABER

Diyarbakır'da Efe'yi ezen zırhlı aracın ne plakası ne de şoförü tespit edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa