07 Ekim 2019 06:35

Dünya basını "Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna operasyonu"nu nasıl gördü?

Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna operasyon düzenleyeceği yönünde Beyaz Saray'dan yapılan açıklama, dünya gündeminde geniş yer buldu.

Fotoğraf: nytimes.com'tan ekran görüntüsü alınmıştır.

Paylaş

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yakın zamanda operasyon düzenleyeceği yönündeki Beyaz Saray açıklaması dünya basında geniş yer buldu. 

NYT: TRUMP TAVSİYELERE KARŞI GELDİ

New York Times gazetesi, ‘Trump Amerikan politikasını değiştirerek Türkiye’nin Suriye’de askeri operasyonuna destek verdi’ başlıklı haberinde, “Trump’ın kararı, hem IŞİD’e karşı operasyonlar için hem de İran’la Rusya’ya karşı kritik bir karşı denge olarak görev yapması amacıyla Suriye’nin kuzeyinde küçük bir askeri varlık bulundurmak isteyen Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı’ndaki üst düzey yetkililerin tavsiyelerine karşı geliyor” denildi.

"TSK-SDG ÇATIŞMASI IŞİD’E KARŞI KAZANIMLARI TEHLİKEYE ATAR"

New York Times, ismi verilmeyen Amerikan yönetimi yetkililerine dayanarak, Türkiye’nin operasyonu öncesinde bölgedeki 100 ila 150 Amerikan askeri personelinin çekileceğini ama ülkeden tamamen çıkarılmayacağını yazdı. Haberde, “Türkiye’nin operasyonunun ne kadar kapsamlı olacağı veya Türk askerilerinin ABD destekli Kürtlerle çatışıp çatışmayacağı bilinmiyor, ki böyle bir gelişme, Amerikan ordusunun IŞİD’le savaşta elde ettiği birçok terörle mücadele kazanımını tehlikeye atacaktır” ifadelerine yer verildi. New York Times, Trump’ın geçtiğimiz aralık ayında Suriye’den tamamen çekilme kararını açıklayıp sonrasında Pentagon, diplomatik ve istihbarat personel, Avrupa ile Ortadoğu’daki müttefiklerden gelen baskıyla geri adım attığını da hatırlattı.

WASHINGTON POST: ABD SORUMLULUKTAN KAÇIYOR

Washington Post gazetesi ise "ABD’nin iki önemli müttefiki arasında aylardır barış sağlamaya çalıştığı" yorumu yapıldı; son açıklamayla bu buna "aniden son verildiği" yazıldı. Washington Post, Trump yönetiminin Türkiye ile SDG arasında infilak etme potansiyeli bulunan bir durumda "sorumluluktan kaçıyor gibi göründüğü" değerlendirmesi yaptı.

GUARDIAN: ABD KÜRTLERİ TERK EDİYOR

İngiliz The Guardian, “ABD Kürt müttefiklerini terk ederek Türk güçlerinin Suriye’ye girmesine izin verecek’ başlıklı haberinde, bu durumun Amerikan politikasında ‘ani bir değişiklik olduğuna’ dikkat çekti. Açıklamanın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la ABD Başkanı Donald Trump arasındaki telefon konuşmasından sonra geldiğine dikkat çekilen haberde, “Beyaz Saray, ani bir dış politika değişikliğiyle Amerikan askerlerini bölgeden çekerek, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine harekâtına yeşil ışık yaktı. Bu durum fiilen, Washington’ın uzun zamandır müttefiki olan Kürtlerin terk edilmesi anlamına gelecek” denildi. Haberde, “Görünüşe göre Suriye’yle ilgilenen diplomatlara danışmadan veya onların bilgisi dışında alınan bu karar, ülke içinde azille mücadele eden Trump’ın bir dizi dengesiz hamlesinin sonuncusu” ifadeleri kullanıldı.

AFP: RASULAYN’DA BİNLERCE KÜRT EYLEM YAPTI

Fransız haber ajansı AFP’yse, Suriye’nin kuzeyinde binlerce Kürt’ün, Türkiye’nin olası operasyonuna karşı eylem düzenlediğini duyurdu. Sınır kasabası Rasulayn’da düzenlenen eylemlerde Türkiye karşıtı sloganların atıldığı belirtildi. Habere göre, protestocular bölgedeki bir Amerikan üssüne yürüdü.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, Essen’da yayımlanan Neue Ruhr/Neue Rhein Zeitung da Türkiye’nin operasyon planı ve Almanya Hükümeti’nin tutumunu eleştiren bir haber yer aldı. Haberde, "Almanya muhtemelen bu durumu kabullenir. Afrin’e yönelik saldırı da Berlin’deki hükümet çevreleri tarafından pek kayda değer bir eleştiriye yol açmamıştı. Bu da Almanya açısından yeni bir ahlaki iflas olur" ifadeleri yer aldı.

Heide’de yayımlanan Dithmarscher Landeszeitung'daki yorumda da yine Erdoğan’ın Suriye planlarından duyulan kaygı dile getirildi.

Kaleme alınan haberde "Erdoğan’ın 'barış bölgesi' Türkiye'nin ülkeye girmesi, yüz binlerce Kürdün bölgeden sürülmesi ve milyonlarca Suriyeli’nin kendi istekleri dışında sınır dışı edilmesi anlamına geliyor. Satranç tahtasındaki taşlar gibi insanları oraya buraya sürükleyecek Suriye planlarında Türkiye'nin, hiçbir müttefik bulamaması tek umut olur" ifadeleri kullanıldı. 

Karlsruhe’de yayımlanan Badische Neueste Nachrichten’de ise, geçen hafta Ankara'yı ziyaret eden Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in temaslarında mülteci meselesinin ele alınmasından hareketle, “Avrupa’nın tek isteğinin mültecilerin gelmesini engellemek olduğuna” işaret etti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Zam yağmuru sürüyor: Tren ve posta ücretlerine yüzde 20 zam geldi

SONRAKİ HABER

Keskinoğlu Tavukçuluk fabrikası işçileri iş yavaşlatacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...