07 Ekim 2019 05:49

Meclis'te 758 dokunulmazlık dosyası var, 526'sı HDP hakkında

TBMM'de, 171 milletvekili hakkında toplam 758 dokunulmazlık dosyası bulunurken, 526 dokunulmazlık dosyası ile HDP ilk sırada.

Fotoğraf: Volkan Furuncu/AA

Paylaş

TBMM'de, 171 milletvekili hakkında toplam 758 dokunulmazlık dosyası bulunuyor. 57 milletvekiline ait 526 dokunulmazlık dosyası ile HDP ilk sırada. 

TBMM Adalet-Anayasa Karma Komisyonu’na, milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması amacıyla sevk edilen dosya sayısı 758'e ulaştı.

  • AKP'li 6 milletvekili hakkında 7,
  • MHP'li 3 milletvekili hakkında 5,
  • İYİ Parti'li 5 milletvekili hakkında 5,
  • CHP'li 97 milletvekili hakkında 207,
  • HDP'li 57 milletvekili hakkında 526 
  • Türkiye İşçi Parti'li 2 milletvekili hakkında 6,
  • Bağımsız 1 milletvekili hakkında ise 1 dokunulmazlık dosyası bulunuyor.

26'ncı dönemden devir alınan dosya sayısı 252, 27'nci yasa döneminde çeşitli nedenlerle iade edilen dosya sayısı ise HDP'den 26, CHP'den 1.

27'nci yasama döneminde milletvekilliği sona erenler ya da milletvekilliği düşenler arasında HDP’den 3, CHP’den de 1 milletvekili bulunuyor.

Hakkında dokunulmazlığının kaldırılması hedefiyle dosyası bulunan liderler ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli. Hakkında dosya olmayan tek kişi MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli.

HDP MİLLETVEKİLİ İPEKYÜZ'E "MORAL VE MOTİVASYON ARTTIRDI" FEZLEKESİ

Son olarak Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Necdet İpekyüz hakkında, Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle İzmir 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan ve süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olan tutuklulara gönderdiği mektup, “moral ve motivasyonu” arttırdığı gerekçesiyle dokunulmazlığın kaldırılması istemiyle fezleke hazırlandı.

"SÖZÜMÜZÜ SÖYLEMEKTEN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

HDP’liler hakkında hazırlanan fezlekeleri Mezopotamya Ajansı’ndan Diren Yurtsever’e değerlendiren HDP Hukuk Komisyonu Sözcüsü ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, dokunulmazlıkların kaldırılması ile birlikte HDP milletvekillerinin söylediği her sözün bir yargılama konusu haline getirildiğini ifade etti. Başaran, “Dokunulmazlıkların kaldırıldığı dönemde birçok milletvekili arkadaşımız tutuklandı, son süreçte yeni yasama dönemi ile beraber bu sefer dava açılmasa bile düşünce özgürlükleri kapsamına girebilecek söylemler fezleke haline getirilip Meclis’e gönderiliyor” dedi.

Başaran, "Bir Türkiye klasiği haline gelen son 5 senede AKP’nin siyasi tarzını, bakış açısını değiştirdiği günden beri fezlekeler HDP’lilerin başlarının üzerinden Demokles'in kılıcı gibi sallandırılıyor, milletvekilleri bir yandan tutuklanırken bir yandan da belediyelerimize kayyum atanıyor. Bu fezlekeler hazırlanarak aslında demokratik siyaseti tasfiye etmeye yönelik bir yaklaşım olduğu da açık bir biçimde ortada. Tüm bu yaklaşımlar hiçbir şekilde sözümüzü söylemekten, demokratik siyasetten ısrar etmekten, Türkiye’de güzel günleri inşa etmekten bizi geri bırakmayacak. Çünkü bir savaş siyaseti yürütülüyor ve biz savaşın karşısında olmaktan barışı savunmaktan vazgeçmeyeceğiz." dedi. (HABER MERKEZİ)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Fırat’ın doğusu için hazırlık: Koalisyon güçleri çekildi, ÖSO tatbikat yaptı

SONRAKİ HABER

Dünya Turu ­| Meksika: Kadın cinayeti sergisi ya da halk şiddete nasıl alışır?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa