06 Ekim 2019 06:53
Son Güncellenme Tarihi: 07 Ekim 2019 08:37

Tunus seçimleri: Sandık çıkış anketine göre kazanan Nahda Hareketi

Tunus’ta gerçekleştirilen genel seçimlerin sandık çıkış anketine göre seçimi Nahda Hareketi kazandı. Tunusluların yarısından fazlası sandığa gitmedi.

Fotoğraf: Nacer Talel/AA

Paylaş

Tunus'ta sandık çıkış anketine göre seçimi Nahda Hareketinin kazandığı belirtildi. Sigma Konsey isimli kamuoyu araştırma şirketinin yayınladığı ankete göre; Nahda Hareketi oyların yüzde 17,5'ini alarak seçimin galibi olurken, tutuklu medya patronu Nebil Karvi'nin partisi yüzde 15,6 ile seçimi ikinci sırada tamamladı.

Tunus'ta seçimleri düzenleyen Yüksek Seçim Konseyi (YSK), ülke içindeki yaklaşık 7 milyon seçmenin sadece yüzde 41,32'sinin sandığa gittiğini açıkladı.

Konseyin açıkladığı rakamlara göre, 217 sandalyeli parlamentoda Nahda Hareketi 40, Tunus'un Kalbi 33, Onur Koalisyonu 18, Başbakan Yusuf Şahid liderliğindeki Yaşasın Tunus Partisi 16, Halk Hareketi Partisi 15, Tunus'un devrik lideri Zeynel Abidin Bin Ali yanlısı Abir Musi liderliğindeki Özgür Anayasa Partisi 14, Demokratik Akım Partisi 14 ve bağımsız aday Ülfe Terras Rambourg tarafından kurulan Tunus Yaşamı 5 milletvekili çıkaracak.

Tunus Alternatif Partisi 3 milletvekili, Tunus'un son seçimlerini birinci sırada tamamlayan Nida Tunus ise sadece 1 milletvekili çıkartabilecek.

İKİ PARTİ DE ZAFERİNİ İLAN ETTİ

Sandıkların kapanmasından kısa bir süre sonra, tutuklu medya patronu Nebil Karvi'nin partisi Tunus'un Kalbi ve Nahda Hareketi zaferini ilan etti.

Tunus'un Kalbi Partisi, sandıkların kapanmasından sonra yaklaşık bir saat içinde, seçimleri birinci sırada tamamladıklarını öne sürdü. Partinin açıklamasında sonuçların nasıl elde edildiğine ilişkin bir detay verilmedi.

Nahda Hareketi de benzer şekilde, ilk sonuçlara göre, hareketin parlamento seçimlerinde lider olduğunu açıkladı. Hareketin Sözcüsü İmad Hmiri, genel merkezde düzenlediği basın toplantısında, “sandık çıkış anketleri ve hareketin sandık müşahitlerinden topladığı sonuçlara göre partilerinin önde gittiğini” söyledi.

GANNUŞİ: NAHDA AÇIK BİR ZAFER KAZANDI

Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi de partisinin seçimlerde açık bir zafer kazandığını söyledi. Gannuşi, gelecek dönemde kendilerini ekonomik ve sosyal bakımdan büyük sıkıntıların beklediğini ifade etti.

Gannuşi, söz konusu zorluklarla tek bir partinin mücadele etmesinin mümkün olmadığını bu nedenle kuracakları hükümetin “ortaklık hükümeti” olacağını belirtti. (Tunus/AA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İstanbul'da metrobüs kazası: 13 kişi yaralandı

SONRAKİ HABER

Eğitim Sen Manisa Şube üyeleri: Emeğimiz ve geleceğimiz için birlikte mücadeleye

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa