06 Ekim 2019 05:12

Ürdün'de öğretmenlerin grevi anlaşmayla sona erdi

Ürdün'de öğretmenlerin yasağa karşın 1 ayı aşkın zamandır sürdürdüğü grev sonuç getirdi. Hükümet öğretmenlerden özür diledi ve yüzde 35 ila yüzde 70 arasında zam yapılacağını açıkladı.

Fotoğraf: Laith Joneidi/AA

Paylaş

Ürdün tarihinin en uzun öğretmenler grevi, hükümetin özrü ve zamların ardından sona erdirildi.

Başkent Amman'daki Öğretmenler Sendikası önünde düzenlenen basın toplantısında konuşan Hukuki İşlerden Sorumlu Devlet Bakanı Mubarek Ebu Yamin, "Grevin sonlandırılması üzerine anlaşmaya varıldı. Bugün okullar açılıyor." dedi.  

Anlaşmaya ilişkin açıklama yapan Sendika Başkan Vekili Nasır en-Nevasara, "Tarihi bir anlaşmaya tanıklık ediyoruz. Ürdün'de tarihin en uzun grevinin sona erdiğini ve öğretmenlerin zam ve özür şeklinde sıralanan isteklerinin yerine getirildiğini duyuruyoruz." ifadelerini kullandı.

Nevasara, hükümetle yapılan anlaşmada kıdemlerine göre öğretmenlere asıl maaşın yüzde 35 ile yüzde 75 arasında değişen oranlarda zam yapıldığını yeni oranlardaki maaş ödemelerinin 2020'de başlayacağını söyledi.

Ayrıca hükümetin güvenlik güçleri gösterilere müdahale ederken öğretmenleri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullanması nedeniyle hükümetin özür dilenmesi sendikanın talepleri arasında yer alıyordu.

Dünya Öğretmenler Günü'nde gerçekleşen anlaşmayla eşzamanlı olarak Başbakan Ömer er-Rezzaz, özür diledi.

NE OLMUŞTU?

Öğretmenler Sendikasının perşembe düzenlediği toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Sendika Sözcüsü Nureddin Nedim, hükümete öğretmenlerin maaşlarına zam yapması ve 5 Eylül'deki protestolar sırasında güvenlik güçlerinin şiddet uygulamasından dolayı özür dilemesi için cumartesi gününe kadar süre verdiklerini belirtmişti.

Nedim, "Taleplerimiz yerine getirilmezse, pazar sabahı yeni bir grev kararına hükümet imza atmış olacak." ifadelerini kullanmıştı.

Yüksek İdare Mahkemesi 2 Ekim'de öğretmenlerin ücret artışı ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi talebiyle dört haftadır sürdürdüğü grevi yasaklamıştı.

Hükümet, 28 Eylül'de kademelerine göre öğretmenlere 24 dinar (33 dolar) ile 31 dinar (43 dolar) arasında zam yapma kararı almıştı. Tek taraflı alınan karara itiraz eden Öğretmenler Sendikası grevi sürdüreceklerini açıklamıştı.

Ürdün'ün başkenti Amman'da binlerce öğretmen, ücretlerine yüzde 50 zam yapılması talebiyle 5 Eylül'de gösteri eylem düzenlemişti. Güvenlik güçleri eylemlere saldırırken, öğretmenleri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullanmıştı.

Yaşananların ardından öğretmenler, 8 Eylül'de zam talebiyle ülke çapında süresiz greve başlamıştı.

Ülkede 2011'de kurulan Ürdün Öğretmenler Sendikasının 140 bin üyesi bulunuyor. (Amman/AA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

AKP Sözcüsü Çelik: CHP, HDP'ye müsamahakar davranıyor

SONRAKİ HABER

Kosova'daki erken genel seçim: Muhalefet önde götürüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...