05 Ekim 2019 18:42

AKP Sözcüsü Çelik: CHP, HDP'ye müsamahakar davranıyor

MHP Lideri Bahçeli'nin "Kılıçdaroğlu'nun dokunulmazlığının kaldırılması" açıklamasına dair konuşan AKP Sözcüsü Ömer Çelik, "CHP, HDP konusunda müsamahakar davranıyor" ifadelerini kullandı.

Fotoğraf: Halil Sağırkaya/AA

Paylaş

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin 29. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı devam ederken gazetecilere açıklamalarda bulundu. Çelik'in açıklamalarında Bahçeli'nin dokunulmazlık açıklaması, yargı paketi reformu, deprem vergileri ve dış politika gündemleri öne çıktı. 

Çelik'in açıklamalarından satırbaşları şöyle:

(Bahçeli'nin "Kılıçdaroğlu’nun dokunulmazlığı kaldırılsın" açıklaması): "Bu konu ile ilgili bir değerlendirme yapmadık. Birincisi öteden beri HDP'nin terör örgütüyle bu kadar bitişik durması, hatta zaman zaman terör örgütünden daha radikal eylemler kullanması konusunun altını çiziyoruz. CHP'nin bu konuya müsamahakar davranması ve bu ilişkiyi kurarken terör konusundaki hassasiyette aşınmalara yol açabilecek mesajları giderek artan bir şekilde verdiğini gözlemliyoruz. Buna karşı da güçlü eleştiriler getiriyoruz. Bu mesele zaten o kadar görünür hale gelmiştir ki kendi ittifakları olan ittifakın içindeki bazı unsurlar da buna karşı seslerini yükseltmeye başlamışlardır. Bunun bir eleştiri konusu olarak CHP'ye yönelmesi söz konusu olmuştur." 

(Yargı reformu paketi): "Terörle mücadele konusunda 3 prensipten kesinlikle vazgeçilmeyecek. Bir tanesi her alanda kesintisiz mücadele. Devlet belli bir mücadeleyi verdikten sonra ‘tamam burada sorun bitmiştir’ diye alandan çekilmeyecek. İkincisi terörü kaynağında kurutmak. Hiçbir zaman terör karşısında savunmada kalmamak, sürekli taarruz halinde bulunmak."

(Deprem vergileri): "Deprem Vergisi ile ilgili CHP hiçbir şekilde temeli, mesnedi olmayan eleştiriler yaptı. Bunu geçen basın toplantısında da söylemiştim, şimdi bir kere daha söyleyebilirim, çok daha fazla miktardaki rakamlarla altyapının dönüştürülmesi ve depreme karşı tedbirlerin alınması konusunda önemli gelişmeler ortaya konulmuştur. Bundan sonra da bu devam edecektir."

(Dış politika): "Bugünkü müzakerelerde görülmüştür ki dünyadaki yeni gelişen dinamiklerin hepsinin farkında olan bir grubuz. Meydana çıkan gelişmelere karşı cevaplarımız var, meydan okumalara karşı hazırlıklarımız var."

"Dünyadaki çatışmaların yarısından fazlası bölgemizde gerçekleşiyor. Bunun için ülkemizi bütün bu çatışmaların ortasında hem özgürlüklerimizi hem güvenliğimizi koruyacak şekilde ne şekilde hazırlamalıyız? konusunda ciddi beyin fırtınaları gerçekleştirildi."

"Gelinen noktada Kıbrıs'ta sadece 'siyasi eşitlik' lafını zikrederek 'müzakerelere başlayalım' gibisinden tutumu desteklemeyeceğimizi, bunların artık tüketildiğini, bu siyasi eşitliği unsurları tamamen kağıda yazılmadan herhangi bir müzakereye başlanılmasının doğru bulunmadığı hem bakanlığımız hem de arkadaşlarımız tarafından ifade edilmiştir. Doğu Akdeniz ile ilgili olarak hem kıta sahınlığımızdaki çıkarlarımızı korumak hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin çıkarlarını korumak kararlılığımız sürüyor." (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sarıyerspor maçı öncesi dört Amedspor taraftarı ırkçı saldırıya uğradı

SONRAKİ HABER

Komşu yardımlarıyla alınan soba yokluktan yanmıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...