05 Ekim 2019 13:10

Ürdün Başbakanı Ömer er-Rezzaz, grevdeki öğretmenlerden özür diledi

Ürdün Başbakanı Ömer er-Rezzaz, ücretlerine artış ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi talebiyle dört haftadır grev yapan öğretmenlerden özür diledi.

Fotoğraf: Laith Joneidi/AA

Paylaş

Ürdün Başbakanı Ömer er-Rezzaz, ücretlerine artış ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi talebiyle dört haftadır grev yapan öğretmenlerden, eylemler sırasında güvenlik güçlerinin şiddet uygulaması nedeniyle özür diledi. Öğretmenler Sendikası Sözcüsü Nureddin Nedim, hükümete öğretmenlerin maaşlarına zam yapması ve 5 Eylül'deki protestolar sırasında güvenlik güçlerinin şiddet uygulamasından dolayı özür dilemesi için cumartesi gününe (bugüne) kadar süre verdiklerini belirtmişti.

Ürdün Başbakanı Rezzaz, Dünya Öğretmenler Günü'nde Facebook hesabından yayınladığı mesajında, hükümetin, öğretmenlerin geçen ay eylemler sırasında güvenlik güçlerinin şiddetine maruz kaldığı olayları soruşturmayı tamamlayacağını bildirdi.

Rezzaz, "Daha önce belirttiğimiz gibi tekrar ediyorum, öğretmenlerin onuru bizim onurumuzdur. Öğretmenlere kötülük yapılmasını ve her ne şekilde olursa olsun onlara saygısızlık yapılmasını kabul etmiyoruz" ifadelerini kullandı.

Hükümet olarak, öğretmenlerin onurunu zedeleyen herhangi bir olaydan dolayı özür dilediklerini aktaran Rezzaz, olayları araştırıp gerekli tedbirleri alma sözü verdi.

Rezzaz, gerekli tedbirleri almak için Ulusal İnsan Hakları Merkezi'nin olaylarla ilgili raporunu beklediklerini ifade etti.

NE OLMUŞTU?

Öğretmenler Sendikasının perşembe düzenlediği toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Sendika Sözcüsü Nureddin Nedim, hükümete öğretmenlerin maaşlarına zam yapması ve 5 Eylül'deki protestolar sırasında güvenlik güçlerinin şiddet uygulamasından dolayı özür dilemesi için cumartesi gününe (bugüne) kadar süre verdiklerini belirtmişti.

Nedim, "Taleplerimiz yerine getirilmezse, pazar sabahı yeni bir grev kararına hükümet imza atmış olacak." ifadelerini kullanmıştı.

Yüksek İdare Mahkemesi 2 Ekim'de öğretmenlerin ücret artışı ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi talebiyle dört haftadır sürdürdüğü grevi yasaklamıştı.

Hükümet, 28 Eylül'de kademelerine göre öğretmenlere 24 dinar (33 dolar) ile 31 dinar (43 dolar) arasında zam yapma kararı almıştı. Tek taraflı alınan karara itiraz eden Öğretmenler Sendikası grevi sürdüreceklerini açıklamıştı.

Ürdün'ün başkenti Amman'da binlerce öğretmen, ücretlerine yüzde 50 zam yapılması talebiyle 5 Eylül'de gösteri eylem düzenlemişti. Güvenlik güçleri eylemlere saldırırken, öğretmenleri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullanmıştı.

Yaşananların ardından öğretmenler, 8 Eylül'de zam talebiyle ülke çapında süresiz greve başlamıştı.

Ülkede 2011'de kurulan Ürdün Öğretmenler Sendikasının 140 bin üyesi bulunuyor. (Amman/AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

“Memleket Meselesi”

SONRAKİ HABER

Milletvekili Mahmut Tanal: AKP, istifaları ‘mahkeme kararı lazım’ diyerek engelliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...