05 Ekim 2019 09:29

“Çiftçi bir sezonu daha zararla kapattı, sebebi hükümetin politikaları"

Tarım Orkam-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Nasır Demirkıran, hükümetin ithalata dayalı tarım ve özelleştirme politikaları nedeniyle üreticilerin sezonu zararla kapattığını söyledi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Her gün açıklanan yeni zamlarla birlikte kötü gidişattan sıyrılamayan tarım politikası sonucu çiftçi de zor dönemlerden geçiyor. Her geçen gün tarımsal alanlar yok oluyor ve verimli havzalar imara açılarak tüketiliyor. Bölge tarımı açısından önemli bir yer tutan Diyarbakır’da ise tarım iflas etmiş durumda. Tarım örgütleri hükümetin tarım politikalarını ortaya koyarken bilinçsiz bir politika yürütülmesinden şikayetçi.

Tarım Orkam-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Nasır Demirkıran, tarım sezonunu kapatmak üzere olan Diyarbakır çiftçisinin son durumuna ilişkin konuştu.

ÇİFTÇİ BİR SEZONU DAHA ZARARLA KAPATTI

Demirkıran, bölgedeki çiftçinin sezonu bir kez daha zararla kapattığını belirterek, durumu ülkedeki ekonomik kriz ve artan zamlara bağladı. Zam oranlarının girdilerde yüzde 100’ü aştığına dikkat çeken Demirkıran, tarım politikalarının değişmemesi durumunda tarımda çöküşün kaçınılmaz olduğunu söyledi. Devletin ekin ve mahsulde çiftçiye destek sunmadığını dile getiren Demirkıran, “Ürünün ucuza gitmesi noktasında bu konular hep çiçeğin üzerinde de dezavantaj sağlıyor” dedi.

‘TARIM YOK OLMAKLA KARŞI KARŞIYA’

Çiftçiyi iflas eşiğine getiren bir diğer etkenin özelleştirme politikaları ve değiştirilen Tarım Destek Modeli olduğunu söyleyen Demirkıran, olumsuz etkilerine rağmen bu politikada ısrarın sürdüğünü kaydetti. Diyarbakırlı çiftçinin tarımda ısrarının başka geçim kaynağı bulunmamasından kaynaklandığını ifade eden Demirkıran, tarımın yok olmakla karşı karşıya bulunduğu uyarısında bulundu.

İTHAL EDEN KONUMDAN İHRAÇ KONUMUNA

Türkiye’nin dünyanın her yerine ürün ithal eden konumdan bütün ürünleri dışardan ihraç eden konuma geldiğini söyleyen Demirkıran, “Tarım arazileri ve tarım ilaçları hunharca kullanılıyor. 25-30 yıl sonra bunun sonuçlarına da katlanacağız. Toprağın kirlendiğini göreceğiz. Amerika ve İsrail’den gelen birkaç şirket, hem ilacı hem tohumu burada üretiyor. Sahaları var ama Türkiye’nin bu alanda hiçbir yatırımı yok. Tarımsal araştırma enstitülerinde yerli bir tohum üretme çabası yok. Bununla ilgili alt yapı çalışması, ekonomik yatırım perspektifi yok” diye konuştu. (MA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Bab ve Cerablus’ta eş zamanlı 3 saldırı: 16 yaralı

SONRAKİ HABER

Avcılar'da yolda çökmeler oldu, araçlar mahsur kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...