05 Ekim 2019 11:21

Kılıçdaroğlu’ndan KHK’lilere dönük engellemeye tepki: Neden korkuyorsunuz?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’da bir araya gelmek isteyen KHK’lilere dönük polis engellemesine tepki gösterdi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Bolu’da düzenlenen 27. dönem 2. Çalışma ve Değerlendirme Toplantısı’nda konuştu. Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait su markası Hamidiye'nin THY ve bir kamu bankası tarafından artık satın alınmayacak olmasını eleştirdi ve “Su bizim hayatımızın bir parçası. Su üzerinden bir toplum ayrışır mı?” diye konuştu. MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin sözlerine de yanıt veren Kılıçdaroğlu, "Dokunulmazlığımı kaldırmazsanız namertsiniz" dedi. 

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

KHK’LİLERE DÖNÜK ENGELLEMEYE TEPKİ

"Öğretmenler gününü anarken az önce bir haber geldi. Kanun Hükmünde Kararname ile görevlerine son verilen öğretmenler, çocuklarımızı eğitmek yetiştirmek için çaba harcayan ama Kanun Hükmünde Kararname ile görevlerine son verilen öğretmenler. Kanun Hükmünde Kararname ile görevlerine son verilenler bir toplantı yapacaklardı. O toplantı da yasaklandı. Yasal bir toplantı, bir araya geliyorlar oturacaklar dertlerini anlatacaklar. Yaşadıkları sıkıntıları kamuoyu ile paylaşacaklar ama yasaklıyorsunuz. Neden korkuyorsunuz? İktidar olanlar korkar mı? Kanun Hükmünde Kararname ile görevlerine son vermişsiniz ama onlar bir araya gelmek istiyorlar, belki de bizim bilmediğimiz haksızlıklara dile getirecekler karşılaştıkları. Dolayısıyla demokrasi varsa sadece bizim için değil Kanun Hükmünde Kararname ile görevlerine son verilen, açlığa mahkûm edilen, sivil ölüme mahkûm edilen insanların da demokrasiye ihtiyacı var. Onlar da düşüncelerini dile getirmeliler."

EKONOMİK KRİZİN TARIMA YANSIMASI

"Yaşanan ekonomik kriz bütün illerde derinden hissediliyor. Tarımın ağırlıkta olduğu yerlerde çiftçiler perişan. Her erteleme yeni faiz yükü getiriyor. Bu tablo vekil arkadaşlarımıza ayrıntılarıyla anlatılmış durumda."

"Konya son 2 yıldır dışarıya göç veriyor. Bu bile oturup düşünülmesi gereken bir tablo. Gençler tarımdan kurtarıldı. Irak pazarının kapatılması yumurta fiyatlarına yansıdı. Anadoludaki illerin büyük bir kısmı üretimden koparıldı. Elektrik ve doğalgaza zam vatandaşın sırtında daha büyük bir yük olarak ortaya çıkacak. Çok sayıda firmanın iflas ettiğini arkadaşlarımız raporlarında belirtiliyor. Adıyaman'daki işsiz sayısının 50 bin artması tam bir faciadır."

"Soğan ve patates üreticileri , patates ve soğanı satacak yer bulamıyorlar. Çünkü üretim plansız. Suriyelilerin yoğun olduğu yerlerde işsizlik çok fazla. Vatandaşlar bunun Suriyelilerin gelip çok düşük ücretlerde çalışmasına bağlıyor."

HAMİDİYE TARTIŞMASI

"Su bizim hayatımızın bir parçası. Su üzerinden bir toplum ayrışır mı? Su konusunda toplum bölünür mü?" (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Maltepe'de okulun çatısı uçtu:  6 araç hasar gördü   

SONRAKİ HABER

AKP Milletvekili Şirin Ünal, Nadira Kadirova'yı kaçak çalıştırmış

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa