05 Ekim 2019 05:53
Son Güncellenme Tarihi: 05 Ekim 2019 14:41

Kocaeli’de 9 yaşındaki Suriyeli bir çocuğun intihar ettiği iddia edildi

Kocaeli’de Suriyeli olduğu için okulunda ayrımcılığa uğradığı öne sürülen 9 yaşındaki bir çocuğun intihar ettiği iddia edildi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde yaşayan 9 yaşındaki Suriyeli Vail El Suud isimli çocuğun intihar ettiği iddia edildi. Küçük çocuğun olayın yaşandığı gün okulda bir öğretmen tarafından azarlandığı ve genel olarak diğer öğrenciler tarafından ayrımcılığa maruz kaldığı öne sürüldü. Bu iddia üzerine İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından görevlendirilen ekip, iddiaların gerçeği yansıtmadığı ve soruşturmaya gerek görülmediği şeklinde rapor hazırladı. Milli Eğitim Bakanlığı da ayrımcılığa uğradığı iddialarını yalanladı.

DHA'da yer alan habere göre Kocaeli Kartepe’de 9 yaşındaki Suriyeli çocuk, mezarlığın kapısına kendisini asarak intihar etti. Küçük çocuk hayatını kaybettiği mezarlıkta toprağa verildi.

Olay, dün akşam saatlerinde Kocaeli’nin Kartepe ilçesi Acısu Mahallesi Kızılay Caddesi üzerinde bulunan Acısu Mezarlığı’nda meydana geldi.

Olayı gören vatandaşlar durumu 112 Acil Yardım ekiplerine bildirdi. İhbar üzerine olay yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. Sağlık ekipleri tarafından yapılan kontrollerde küçük çocuğun hayatını kaybettiği belirlendi.

Ekipler tarafından yapılan kontrollerde intihar eden çocuğun Suriyeli 9 yaşındaki 5. sınıf öğrencisi Vail El Suud olduğu belirtildi.

Küçük çocuğun cenazesi yapılan olay yeri incelemelerinin ardından morga kaldırıldı. Yapılan otopsi incelemelerinin ardından küçük çocuğun cenazesi ailesine teslim edildi. Ailesi tarafından teslim alınan küçük çocuğun cenazesi hayatını kaybettiği mezarlık olan Acısu Mezarlığı’nda kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

"AYRIMCILIĞA MARUZ KALDI" İDDİASI

Öte yandan, Vail El Suud’un eğitim gördüğü okulda diğer öğrenciler tarafından Suriyeli olmasından dolayı ayrımcılığa maruz kaldığı ve olay günü okulda görevli bir öğretmen tarafından azarlandığı iddia edildi.

“SORUŞTURMAYA GEREK GÖRÜLMEDİ” RAPORU

Bu iddia üzerine İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından konunun araştırılması için rehber öğretmen ve psikologlardan oluşan 6 kişilik bir ekip görevlendirildi.

DHA’nın aktardığına göre ekip, okuldaki tüm öğretmen ve öğrencilerle çeşitli görüşmeler yaptı ve araştırmanın ardından atılan iddiaların gerçeği yansıtmadığı ve soruşturmaya gerek görülmediği şeklinde rapor hazırladı.

MEB: İDDİALAR GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı da Vail El Suud'un öğretmeni tarafından azarlandığı ve arkadaşlarınca dışlandığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde önceki gün intihar eden Suriye uyruklu öğrencimiz ilgili bazı internet sitelerinde ve sosyal medyada yer alan; öğrencimizin intiharında 'Suriyeli olduğu için öğretmeni tarafından azarlandığı ve arkadaşlarınca dışlandığı' iddiaları asılsız olup, gerçeği yansıtmamaktadır" denildi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kelebekler Vadisi, "kesin korunacak hassas alan" olarak tescil edildi

SONRAKİ HABER

Kürt şiirinin Şêrgele'si: Arjen Arî

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...