04 Ekim 2019 14:35

Suriye ve Irak tezkereleri Meclis’e sunuldu

​​​​​​​Meclis, sınır ötesi harekatı 1 yıl daha uzatmayı öngören Suriye ve Irak tezkerelerini görüşecek.

Fotoğraf: Volkan Furuncu/AA

Paylaş

Yeni yasama dönemine 1 Ekim tarihi itibariyle başlayan Meclis’in önümüzdeki hafta gündemi Irak, Suriye ve Mali tezkereleri olacak.

Meclis Başkanlığı’na ve siyasi parti gruplarına sunulan Cumhurbaşkanlığı tezkerelerinde, Irak ve Suriye tezkerelerinin 30 Ekim tarihinden itibaren 1 yıl daha uzatılması öngörülüyor. Tezkerede, Suriye ve Irak’ta çatışma ortamının devam ettiği ve bu nedenle risk ve tehditlerin artarak devam ettiği belirtildi.

SINIR ÖTESİ HAREKAT İÇİN 1 YIL DAHA

“Güvenli Bölge”’nin tesisinin devam ettiğinin belirtildiği tezkerede, Türkiye’ye yönelebilecek saldırılar, kitlesel göç gibi muhtemel durumlara karşı, gerektiği takdirde  Cumhurbaşkanlığı kararıyla  Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) sınır ötesi hareket ve “müdahalede” bulunmak üzere yabancı ülkelere gönderilmesi ve aynı amaçla yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulundurulması öngörülüyor.

Ayrıca Genel Kurul’da Birleşmiş Milletlerin (BM) Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti Misyonlarına katılım tezkeresi de görüşülecek. Tezkerede Afrika’daki insani ve siyasi krizlerin çözümüne askeri katkıda bulunmak için 31 Ekim tarihinden itibaren 1 yıl daha uzatılması öngörüldü. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Üsküdar Belediyesinden atılan işçiler: Seçilmeleri için çalıştıklarımız bizi attı

SONRAKİ HABER

Lübnan'da protestolarda yaralanan kişinin ölümü eylemleri yeniden başlattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...