04 Ekim 2019 10:28
Son Güncellenme Tarihi: 04 Ekim 2019 15:47

Ankara'da düzenlenecek KHK buluşmasına valilik yasağı

Ankara Valiliği, KHK’lerle ihraç edilen kamu emekçilerinin gerçekleştireceği “KHK’liler Büyük Buluşması”nı yasakladı.

Arşiv | Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

OHAL KHK’leri ile ihraç edilen kamu çalışanlarının 5-6 Ekim tarihlerinde gerçekleştireceği “KHK’liler Büyük Buluşması” Ankara Valiliği tarafından yasaklandı. Mecliste basın toplantısı düzenleyen etkinliğin düzenleyicilerinden HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Bütün izinleri alınmış etkinliği ‘Yasakladım, oldu, bitti’ deniyor. Bu durum bizim KHK zulmü konusunda ne kadar haklı olduğumuzu gösteriyor” diyerek yasağa tepki gösterdi.

Valilik tarafından etkinliğin yapılacağı Yılmaz Güney Sahnesi Müdürlüğüne gönderilen yazıda etkinliğin 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamında yasaklandığı bildirildi. İhraç kamu emekçilerinin yanı sıra tutuklu askeri okul öğrencilerinin anneleri, Cumartesi Anneleri, KHK ile kapatılan Gündem Çocuk Derneği, yerine kayyım atanan Van Belediye Eş Başkanı Bedia Özgökçe Ertan’ın da katılacağı etkinliğin düzenleyicileri arasında yer alan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu yasağa ilişkin Mecliste basın toplantısı gerçekleştirdi. Bütün hazırlıkları yapılan toplantının çarpık bir şekilde iptal edildiğini kaydeden Gergerlioğlu, “Gerekçe bile belirtilmeyen yazıda sağdan soldan söylentilerle duyduk denilmiştir. Basit bir dille KHK Platformunun çağrısında gördük diyorlar. En azından hukuk diliyle konuşun” diyerek yasağa tepki gösterdi.

“HAKKIMIZI ARAYACAĞIZ”

Yasaklama kararıyla Anayasanın çiğnendiğini belirten Gergerlioğlu, “Bütün izinleri alınmış etkinlik için ‘Yasakladım, oldu, bitti’ deniyor. Bu durum bizim KHK zulmü konusunda ne kadar haklı olduğumuzu gösteriyor” dedi. KHK’lilerin yaşamlarına kadar sirayet eden yaklaşımın bugünkü karşılığı olarak bir hukuk arayış toplantısının yasaklandığını belirten Gergerlioğlu, etkinlikte Türkiye’nin sorunlarının konuşulacağını ifade etti. Gergerlioğlu İdare Mahkemesi’ne giderek haklarını arayacaklarını vurgulayarak, “Güneşin aydınlığından korkanlar bu etkinliği yasaklamıştır. KHK zulmü bitecek, bu zulmü yapanlar da tarihten silinecektir” dedi.

YASAKLAMA SONRASI HDP'DEN DAVET

Yasaklama kararı sonrası HDP, KHK’lileri parti genel merkez binasına davet etti. Valilik yasak kararının AKP iktidarının üç yıldır izlediği hukuksuz politikaların teşhir ettiği vurgulanan açıklamada; “Çünkü ihraçlar, belediyelere kayyım atamaları, dernek ve vakıfların kapatılması ve daha pek çok örneğiyle aslında OHAL hukukunun bir meşruiyeti yoktur.Nitekim 20 Temmuz 2016'da ilan edilen OHAL'i gerekçe göstererek çıkarılan KHK'ler eliyle on binlerce kamu emekçisinin, bilim insanı, eğitimci, sendikacının kendilerinden savunma alma ihtiyacı dahi hissedilmeden ihraç edilerek işsiz bırakıldığını, sosyal yaşamdan tecrit edildiğini, adeta ölüme terk edildiğini bütün Türkiye kamuoyu bilmektedir” dedinildi.

Ankara Valiliğinin, aldığı yasaklama kararıyla yurttaşların sorunlara çözüm geliştirmesini, iş, ekmek, adalet talep etmelerini engelleyerek çözümü zorlaştırdığı ve olanaksız hale getirdiği vurgulanan açıklamada "5-6 Ekim’de bir araya gelmek isteyen konuşmacı ve katılımcı tüm dostlarımızı etkinliği gerçekleştirmek için HDP Genel Merkezi’ne davet ediyoruz" denildi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Avcılar'da ağır hasarlı bina, karardan 20 yıl sonra tahliye edildi

SONRAKİ HABER

Bekçilere polis yetkisi veren teklif, hafta içi Meclis Genel Kurulunda görüşülecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...