04 Ekim 2019 11:31

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan: Sorun baraj çıtası değil, tek adam rejiminin kendisi

Yüzde 40+1 tartışmalarına değinen Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, bu tartışmalarla tek adam rejiminin başarısızlığının kapatılamayacağını vurguladı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan Cumhurbaşkanı seçiminde barajın yüzde 40 artı 1’e indirilmesi tartışmaları ile ilgili yaptığı açıklamada, yüzde 40 ya da 50 artı 1 tartışmasıyla tek adam rejiminin başarısızlığının kapatılamayacağı ifade edildi.

Hükümetin baraj tartışmasını başlatmasının tesadüf olmadığını vurgulayan EMEP Genel Başkanı Gürkan, “Ekonomik krizin emekçiler üzerinde yıkıcı etkileri arttıkça, Suriye ve Ortadoğu’ya yönelik savaş tahkimatı dış politikayı sarpa sardıkça, baskı ve şiddetin artmasıyla özgürlük alanının daralıp hak kullanımı zayıfladıkça, iktidara yönelik eleştiriler ve sorgulamalar artıyor ve halk desteği zayıflıyor.  Anketler iktidar ittifakının oy oranlarındaki düşmeyi işaret ediyor. Tam bu anda Cumhurbaşkanı seçilebilmek için barajın yüzde 40 artı 1’e indirilmesi tartışmasının başlatılması bir tesadüf değildir” dedi.

“REJİM TÖKEZLEMEYİ BARAJLA GİDERMEYE ÇALIŞIYOR”

Tek adam rejiminin seçimlerde yaşadığı tökezlemeyi ‘baraj tamiratıyla’ gidermeye çalıştığını ifade eden Gürkan, “Oysa sorun cumhurbaşkanı seçilebilmek için koyulan baraj çıtası değil tek adam sisteminin kendisidir” dedi.

“Türkiye halkını ilgilendiren sistemin nasıl demokratikleşeceği, tırpanlanan hakların nasıl geri kazanılacağı ve genişletileceğidir” diyen Gürkan, “Tüm kurumlar Saray’ın ve bürokratlarının ihtiyaçlarına göre dönüştürülmüş, mekanizma halkın ve emekçilerin yaşamını kolaylaştırmak üzere değil sermaye sınıfının çıkarlarını korumak, ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulmuştur. Türkiye’nin bu durumdan bir an önce çıkması gerekiyor. Ancak bu çıkış ne eski parlamenter sisteme doğru olmalı ne de tek adam rejimine pansuman yaparak gerçekleşmelidir” ifadelerini kullandı.

“SEÇİLMİŞLERİN ANCAK HALK TARAFINDAN GERİ ÇAĞRILABİLDİĞİ BİR DEMOKRATİKLEŞMEYE İHTİYAÇ VAR”

Seçilmişlerin görevlerinden alıp yerine kayyum atadığı, seçmen iradesinin sürekli gasp edildiği, halkın siyasetten ve karar alma mekanizmalarından dışlandığı bir sistemin revizyonlarla ‘idare eder’ hale getirilemeyeceğini vurgulayan Gürkan, “Tersine atanmışlar yönetimine son veren, bütün yöneticilerin halk tarafından seçilip denetlenebildiği, halkın siyasi yaşama aktif katılımının mekanizmalarının oluşturulduğu, seçilmişlerin ancak halk tarafından geri çağırılabildiği bir demokratikleşmeye ihtiyaç vardır. Emekçiler kendisini sürekli dayatan, her türlü seçim yolsuzluklarına imza atan ve bunun karşılığında hiçbir hukuki yaptırıma maruz kalmayan bir vesayet sistemi altında yaşamaya mahkûm değildir. Demokratik mekanizmalar oluşturulmalı, haklar ve özgürlükler anayasal ve yasal güvence altına alınmalıdır” dedi.

“EMEK VE DEMOKRASİ GÜÇLERİNİN MÜCADELESİNDEKİ ISRAR ALDATMAYI BOŞA ÇIKARACAK”

İşçi sınıfı ve tüm ezilen kesimler için bu talebin yaygın hale geldiğini belirten Gürkan, “Bu talebin üstünün yüzde 50 veya yüzde 40 artı 1 seçeneklerine sıkıştırılarak örtülmesi mümkün değildir. Başarısızlığın ve acziyetin itirafı olan bu tartışmanın dar çerçevede sürdürülmesi halkı aldatmaktan başka bir amaç taşımaz. Ancak emek ve demokrasi güçlerinin birlik, haklar ve özgürlükler mücadelesindeki ısrarı bu aldatmayı boşa çıkaracak, demokratik bir rejimin temelini oluşturacaktır ve otoriter, baskı rejiminin karşısında halkın söz ve karar sahibi olduğu, denetlediği demokratik bir rejimi kazanacaktır” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İsveç’te down sendromlu genci öldüren polisler beraat etti

SONRAKİ HABER

Sincan OSB'de fabrika yangını: Can kaybı ve yaralanma olmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...