03 Ekim 2019 17:20

Yaşamları yasaklarla kuşatılan Suudi kadınlar orduda görev alabilecek

Suudi Arabistan'da kadınlar, orduda onbaşı, astsubay, astsubay adayı ve çavuş rütbeleriyle görev yapabilecek. Ancak ülkede kadınlar için çok sayıda yasak bulunuyor.

Arşiv | Fotoğraf: Mojack Jutaily/Flickr (CC BY 2.0)

Paylaş

Suudi Arabistan'da kadınlar orduda onbaşı, astsubay, astsubay adayı ve çavuş rütbeleriyle görev yapabilecek.

Suudi Arabistan'ın Şarkul Avsat gazetesinin haberine göre, Savunma Bakanlığı, Suudi Arabistan 2030 vizyonu çerçevesinde çeşitli niteliklere sahip kadınların askeri görevlere başvurmasının yolunu açtı.

Haberde, kadınların Suudi Arabistan Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri, Stratejik Füze Kuvvetleri ve Silahlı Kuvvetler Sağlık Hizmetleri alanlarında onbaşı, astsubay, astsubay adayı ve çavuş rütbeleriyle görev yapabilecekleri belirtildi.

Ülkede kadınların savaş organizasyonu içerisinde yer almasının önü açılırken; devam eden pek çok yasak bulunuyor.

BANKA HESABI AÇMAK YASAK

Suudi Arabistan'da kadınlar, bir erkeğin izni olmadan banka hesabı açamıyor çünkü vasilik sistemi sürüyor. Ülke kurulduğundan bu yana, resmi mezhebi İslam'daki Vahhabilik ve her kadının, onun için önemli kararlı verebilecek bir erkek vasisi olması gerekiyor.

PASAPORT ALMAK, YURTDIŞINA ÇIKMAK YASAK

Vasilik sistemine göre ülkede yaşayan kadınlar pasaport almak ya da başka bir ülkeye seyahat etmek için erkeğin iznini almak zorunda. Çalışmak, okula girmek, hatta bazı sağlık hizmetlerine erişmek de vasinin iznine tabi.

Vasi, kadının babası, erkek kardeşi ya da başka bir erkek akrabası olabiliyor.

EVLENME VE BOŞANMA KARARI ALAMIYOR

Kadınlar, evlenmek ya da boşanmak gibi kararları da tek başına veremiyor. Boşanma halinde kadının belli bir yaşın üzerindeki çocuklarının velayetini almak için büyük bir mücadele vermesi gerekli. Vasiler de istemedikleri takdirde bu gibi kararları alması için kadına izin vermeyi reddebiliyor.

Bu nedenle bazı kadınlar istemedikleri evliliklere zorlanabiliyor, erkeklerin istismarına dayanmak zorunda kalıyor ya da kazandıkları maaşı erkek vasilere devretmeye zorlanıyor.

BİR ERKEKLE KAHVE ALMAK YASAK

Ülkedeki tüm restoran ve kafelerde, yiyecek-içecek sipariş etmek isteyen kadınlar ve erkekler için iki ayrı kuyruk var.

Aileler ve ‘bekarlar’ (yani yalnız erkekler) ayrı yerlere oturmak durumunda kalırken, kadınlar ise sadece ‘aile’ bölümündeki masalarda yemek yiyebiliyor.

İSTEDİĞİNİ GİYMEK YASAK

Kamusal alanda kadınlar yüzünü örtmek zorunda değil ama baştan ayağa kadar vücutlarını giysilerle kapamaları zorunlu. Kadınların çoğu topuklara kadar uzanan, bol kesimli çarşaf giyiyor.

Bu kurallara uymayan kadınlar ise ahlak polisinden azar yiyor. Sadece kadınların girebildiği yerlerde, örneğin alışveriş merkezlerinde kadınlara ayrılan katlarda çarşaflarını çıkarmaları mümkün. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır’da inşaat iskelesi çöktü: 2’si ağır 3 işçi yaralı

SONRAKİ HABER

İktidarın mobilizasyon aracı: savaş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...