03 Ekim 2019 14:29

Samsun’da sendika kıyımı: Çetaş’ta işten atılan işçiler direnişte kararlı

Samsun Kavak’ta bulunan Çetaş Cam Fabrikasında sendikalı oldukları için işten atılan işçilerin direnişi 8. gününde desteklerle devam etti.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Samsun’un Kavak ilçesinde bulunan Çetaş Cam Fabrikasında 1 hafta önce başlayan işçi direnişi sürüyor. OSB girişinde 8 gündür direnişte olan işçilere destek için Kristal-İş Sendikası Genel Başkanı Bilal Çetintaş, direnişteki işçilerin aileleri ve emekten yana parti ve örgüt temsilcilerinin katıldığı eylem yapıldı.

Eylemde söz alan Kristal-İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş “Ağır çalışma koşullarından kaynaklı sorunları nedeniyle işçiler sendikamızı işyerlerine çağırarak örgütlenmek istediklerini bildirdiler. Biz de bu işyerlerinde örgütlenmeye başladık. Şişe Cam’a malzeme ve cam üreten Kasım Aktaş’a ait Düzce, Bolu, Gebze ve Samsun’da bulunan cam fabrikalarında örgütlenerek 2015’te yetki müracaatında bulunduk yetki aldık. Yetkiye işveren itiraz etti. Açılan davayı tekrar kazandık. Yargıtay bu kararı bozdu ve uzun süren mahkeme sürecinden sonra yetkimiz tekrar onaylandı. Biz bu yetkiyle işyerlerinde işverenle toplu iş sözleşmesi şartlarını görüşmek için masaya oturduk ancak işveren bu masaya oturmadı aksine üyelerimizi ve temsilcilerimizi işten attı” dedi.

Patronun Samsun’da 5 sendika üyesi işçiyi işten atarak gözdağı vermek istediğini ifade eden Çetintaş “Üye işçiler bu baskılara boyun eğmediler, sendikalaşmaktan vazgeçmediler. Bunun üzerine işveren fabrikayı kapattığını ilan ederek kalan diğer çalışanların hepsini işten atarak hemen yeni bir fason işletme kurup üretimi orada sürdürüyor” dedi.

İşçiler fabrika önünde çadır kurarak direnişlerini sürdürmek istemesinin de emniyet güçleri tarafından engellendiğini dile getiren Çetintaş, “İşveren işçilerin bütün yasal ve anayasal haklarını çiğnediği halde yine de işçiler suçlanmaktadır. Oysa örgütlenmek, sendikalaşmak, hak aramak, toplu sözleşme ve yasalarla güvence altına alınmış bir haktır. İşveren de devlet kurumları eliyle bu hakkı gasbetmektedir. Hiçbir baskıya boyun eğmeden haklarımızı alana kadar direnişimizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

“DİRENİŞİMİZİ KARARLILIKLA SÜRDÜRECEĞİZ”

Direnişte olan işçilerden Erhan Kabataşise 11 yıldır bu fabrikada çalıştığını belirterek; “2016 Şubat ayında sendikaya üye oldum. 1 hafta önce de işten çıkartıldım. 3,5 yıllık dava sürecinin ardında yetkimiz onaylanmasına rağmen patron sözleşmeye yanaşmadı, çalışanların hepsini işten çıkardı. Bunun üzerine biz de çadırımızı kurduk. Bütün zorluklara rağmen haklarımızı alana kadar mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZIN YANINDAYIZ, DESTEK OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Oğlu da direnişte yer alan Rahime Aşan ise oğlunun 5 yıldır zor şartlarda fabrikada çalıştığını dile getirerek şunları söyledi:

“Oğlumu haklarını aradığı, sendikalı olduğu için işten atarak mağdur ettiler. Oğlumun çocukları var, onlar da bu işten hem psikolojik olarak hem de maddi olarak etkilendiler. Bir an önce oğlumun ve diğer işçilerin haklarının verilmesini istiyorum.”

İşçilerden birinin yeğeni ise amcasını da diğer işçiler ile birlikte işten atıldığını belirterek “Ona destek olmak için geldim. Bu mağduriyet bütün aileleri etkiledi. Çocukları eşleri etkiledi. Haklarını almak için direnen işçilerin yanındayız, destek olmaya devam edeceğiz” dedi.

İşçiler direnişleri boyunca Kavak ve Samsun halkından destek beklediklerini belirtti. (Samsun/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Polonya’da 2.6 büyüklüğünde deprem: Maden çöktü, 17 işçi mahsur kaldı

SONRAKİ HABER

Denizli'de çalışma alanının genişletmek isteyen taş ocağına tepki

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...