03 Ekim 2019 13:59

İzmir Dayanışma Akademisi dernekleşti

İzmir'de “Bu Suça Ortak Olmayacağız” diyerek ihraç edilen akademisyenler İzmir Dayanışma ve Bilimsel Araştırma Derneğini kurdu.

Fotoğraf: twitter.com/izmir_akademi

Paylaş

İzmir'de ihraç edilen akademisyenler İzmir Dayanışma ve Bilimsel Araştırma Derneğini kurdu. 2016 KHK'sı ile başlayan süreçte “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisine imza atan, barışta ısrar eden “Barış İmzacısı” akademisyenlerin ihraç edilmesiyle birlikte Dayanışma Akademileri de başlamıştı.

Derneğin kurulmasıyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, "Dayanışma Akademilerinin yolunu Kocaeli Dayanışma Akademisi (KODA) açtı.  İzmir’de bulunan Barış Akademisyenleri KODA’nın açtığı yolu takip ederek, mesleklerinden edilen, çalışmalarından ve öğrencilerinden koparılan, birer sivil ölü olmaya zorlanan akademisyenlerin bu iktidar tazyikine karşı ayakta durma direncini güçlendirmek amacıyla kasım 2016'da İDA olarak faaliyetlerine başladı. İDA’nın oluşmasından kısa bir süre sonra İzmir’deki Barış Akademisyenleri de üniversitelerinden ihraç edildi. Bu ihraçlarla birlikte İDA dayanışmayı sürdürmenin yanı sıra akademik olarak var olmayı da merkezine aldı" denildi. 

"İDA KALDIĞI YERDEN DİYEREK YOLUMUZA DEVAM EDİYORUZ"

Açıklamada, İDA'nın sadece İzmir'deki Barış Akademisyenlerinden oluşmadığı Barış Akademisyeni olup İzmir'e yerleşen, kurumlarında kalan ve her zaman yanlarında olan, "Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisinin yargılanmasını protesto etmek için kendilerini ihbar edeler, KHK ile ihraç edilen sendikacılar, kurumları kapatılan aktivistler gibi OHAL döneminde tasfiyeye uğramış emek ve demokrasi güçlerinin bileşenlerinin de İDA içinde kendilerine yer bulduğu ifade edildi. İki yıl boyunca çalışmalarına devam eden İDA'nın Şubat 2019’da başlayan dernekleşme sürecinin 16 Ağustos'ta sonuçlandığı belirtilen açıklamada, "Şimdi 'İDA Kaldığı Yerden' diyerek hem eski hem de yeni rotalarımıza doğru yolculuğumuza devam etmek üzereyiz" denildi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

BTS'den tren kazalarına dair açıklama: Sorumlular yargılansın!

SONRAKİ HABER

Kocaeli'de temel kazısı sırasında toprak kaydı, 1 işçi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...