03 Ekim 2019 13:15

CHP’li Özel: AKP-MHP birlikteliği yüzde 40’ı bulamaz durumda

Cumhurbaşkanı seçilme oranının yüzde 50+1 oydan “yüzde 40’a indirilmesi” tartışmalarını değerlendiren CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, "Böyle bir önerimiz olmayacak" dedi.

Fotoğraf: Cemil Seval/DHA

Paylaş

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 50 artı 1 tartışmalarını değerlendiren CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, “AKP-MHP birlikteliği yüzde 40’ı zor aşar durumda ve çıtayı yüzde 40’lara kadar indirmiş durumdalar” şeklinde değerlendirdi. Özel anayasal bir değişiklik ihtiyacının olduğunu ancak bunun 16 Nisan’da yaratılan rejime yönelik revizyon biçiminde olmaması gerektiğini anlattı.

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda geçerli olan yüzde 50 barajının yüzde 40’a çekilmesi tartışmasına ilişkin “Değerlendirmeye, tartışmaya açığız, hazırız” sözlerini değerlendirdi.

Mezopotamya Ajansına konuşan Özel, Erdoğan’ın açıklamalarının itiraf niteliğinde olduğunu belirterek “Cumhurbaşkanı seçilebilmek için yüzde 50 artı 1 olarak tanımlanan oyların salt çoğunluğunu alabilmek gerektiğine ilişkin anayasa hükmünün, değiştirilerek bu barajın yüzde 40’a düşürülmesi noktasındaki açıklamaları hayretle takip ettik. Bir eski bakanın bu ifadelerinin ardından, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı’nın da konunun tartışılabileceği yer olarak Parlamentoyu işaret etmesiyle, bu konunun iktidar partisince düşünüldüğü anlaşılmaktadır” dedi.

"AKP-MHP YÜZDE 40’I ZOR AŞAR DURUMDA"

"AKP-MHP birlikteliği yüzde 40’ı zor aşar durumda ve çıtayı yüzde 40’lara kadar indirmiş durumdalar" diyen Özel, “Geçmişte 50’nin üzerinde oyu olan bu birliktelik kimseye kazandırmıyor, ülkeye kaybettirdiği gibi bunu savunanlara da kaybettiriyor. Bu itiraf son derece önemli ama bunun tutar tarafı yok. Çünkü Türkiye’nin hak ettiği yönetim biçimi ve Türkiye için en doğru olan yönetim biçimi demokratik parlamenter sistem” diye belirtti.

"BÖYLE BİR ÖNERİMİZ OLMAYACAK"

Erdoğan’ın yüzde 40 önerisini muhalefetin getirmesi gerektiği yönündeki açıklamasını da hatırlatan Özel, CHP olarak böyle bir önerilerinin olmayacağını söyledi. Özel, “Bu tartışma ciddiyetsiz bir tartışmadır ve bu tartışmanın ciddiyetsizliği şuradan kaynaklanmaktadır: İki yıl önce ne eleştiride bulunduysak AK Parti’liler onu şikayet olarak dile getirmeye başlamıştır. İki yıl önce biz bu uyarıları yaptığımızda bizim söylediklerimize kulaklarını tıkayanlar kendileridir” dedi.

"SİSTEMİN YARATTIĞI GARABET"

Özel devamla şunları söyledi: “Bir anayasa değişikliği yapılacaksa, bu değişikliğin parlamenter demokratik sistemin tesisi ve güçlendirilmesi noktasında olması gerektiğini düşünüyoruz. Anayasanın tadil edilmesi gerektiği doğrudur ama bu tadilat 16 Nisan’da yaratılan rejime yönelik revizyon biçiminde değil, güçlendirilmiş bir demokratik parlamenter sistemin tesisi yönünde olmalıdır. 16 Nisan’dan öncesi de iyi değildi. Biz 16 Nisan öncesine değil, 12 Eylül’den de kurtulmuş, 16 Nisan öncesinin sorunlarını da çözmüş bir sisteme dönüşü savunuyoruz. Bir eski bakanın tetiklediği bu tartışmalar da bu sistemin yarattığı garabetlerden bir an önce kurtulmamız gerektiğini ortaya koymaktadır.”

Eski Bakan Faruk Çelik’in gündeme getirdiği "yüzde 50+1" zorunluluğunun ortadan kalkması tartışmasına dair 1 Ekim'de TBMM’de yeni yasama yılı açılış oturumu sonrası gazetecilere konuşan Erdoğan, “Bu durum bir Anayasa değişikliği gerektiriyor. Dolayısıyla konuşma yeri Meclis’tir. Ön hazırlığımızı buraya getirebiliriz. Onun için iktidarıyla, muhalefetiyle el ele vererek bunu gerçekleştirebiliriz” demişti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

10 Ekim Ankara Katliamı için yapılacak anmaların programı belli oldu

SONRAKİ HABER

Kanal İstanbul'un ÇED raporunda balık isimlerinin hatalı olduğu ortaya çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa