Buca'da kadınlar, öldürülen Tuğçe Baran için sokakta

İzmir Buca'da kadın örgütleri, 22 yaşındaki Tuğçe Baran'ın erkek arkadaşı Emre Kara tarafından başından vurularak öldürülmesi sonrasında sokağa çıktı, "Öldüren sevgi istemiyoruz" dedi.

03 Ekim 2019 09:21
Paylaş

Hatice CORUK
İzmir

İzmir Buca’da Tuğçe Baran adlı 22 yaşındaki kadının evinde başından vurulmuş halde bulunması kadınları sokağa döktü.

BEKEV, Atadak, Veli-Der, Yaşanabilir Buca, Kız Yetiştirme Yurdu Temsilciliğinin de bileşeni olduğu Buca Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi, Tuğçe Baran’ın öldürülmesi üzerine Şirinyer’de eylem yaptı. Kadın Meclisi adına basına açıklama yapan Melike Aktan, Tuğçe’nin katil zanlısının “Kazara oldu, ben Tuğçe’yi seviyorum” şeklindeki ifadesini hatırlatarak “İntihar ve kaza süsü verilmiş cinayetleri daha önce de gördük. Kesinlikle inanmıyoruz ve en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyoruz. Öldüren sevgi istemiyoruz” şeklinde konuştu.

Davalarda ortaya çıkan adaletsizliğin ve bireysel silahlanmadaki artışın engellenmesini gerektiğini vurgulayan Aktan, “İlgili kurumların somut bir adım atmaması kadın cinayetlerini de artırıyor” dedi.

“Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin kaynağına, sebeplerine defalarca vurgu yaptık. Kadınlarla erkekler arasındaki eşitsizlik ve ayrımcılık sonucu ortaya çıkan erkek şiddetine karşı önlem alınması gerektiğini de defalarca dile getirdik. Ancak önümüze çıkan acı gerçek şu ki, bu konuda bir arpa boyu bile yol almamış durumdayız” diye konuşan Aktan, 6284 sayılı şiddetten koruma yasasının ve İstanbul Sözleşmesi'nin etkin bir şekilde uygulanması gerektiğini vurguladı.

NE OLMUŞTU?

22 yaşındaki Tuğçe Baran, bu hafta başında, evinde başından vurulmuş halde bulunmuş ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti. Olayın hemen ardından evden kaçtığı belirlenen ve erkek arkadaşı Emre Kara, ifadesinde “Tabancayla şaka yapmak isterken yanlışlıkla vurdum” demişti. Emre Kara tutuklu yargılanıyor.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Evrimin insanlardaki en eski kanıtı: Rahimdeki bebeğin elindeki kertenkelemsi kaslar

SONRAKİ HABER

Mahkeme 16 yaşındaki Mazlum Turan’ın öldürülmesini "hukuka uygun" buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...