02 Ekim 2019 20:41

Hakkında taciz iddiaları bulunan İspanyol tenor Placido Domingo istifa etti

Hakkında taciz iddiaları bulunan operacı Placido Domingo, Los Angeles Operası Genel Direktörlüğü görevinden istifa etti.

Fotoğraf: Mónica Martinez / Gobierno de la Ciudad de Buenos Aires

Paylaş

İspanyol tenor Placido Domingo, hakkındaki cinsel taciz iddiaları nedeniyle Los Angeles Operası Direktörlüğünden istifa etti.

ABD'deki Los Angeles Operası, 2003'ten bu yana genel direktör olarak görev yapan İspanyol tenor Domingo'nun istifa ettiğini duyurdu.

Domingo da konuya ilişkin El Pais gazetesine gönderdiği yazılı açıklamasında, “Basında bana karşı yapılan suçlamalar, çok sevdiğim Los Angeles Operasına hizmet etme kapasitemi zorlaştıran bir ortam yarattı” savunmasında bulundu.

Ünlü tenor, istifa ederken pişmanlık duyduğunu söyledi.

NE OLMUŞTU?

Basında çıkan çeşitli haberlerde Domingo’nun kariyeri boyunca 20 kadına tacizde bulunduğu belirtiliyordu. Kariyerlerinde ilerlemek için Domingo ile birlikte olmaları gerektiğine ilişkin telkinler aldıklarını aksi taktirde profesyonel olarak engelleneceklerini düşündüklerini söyleyen kadınlardan bazıları, Domingo’nun kendilerine fiziksel tacizde bulunduğunu söylemişti.

İddialar ilk çıktığında kendisini “suçlamalar net değil” diye savunan Domingo, kadın erkek ilişkilerinin geçmişte çok farklı olduğunu söyleyerek kendisini savunmuştu.

Öte yandan iddialara ilişkin Los Angeles Operası başlattığı iç soruşturma kapsamında, İspanyol tenorun çevresindeki kişilerle görüştüğünü açıklamıştı.

ABD Müzisyenler Sendikası tarafından da taciz iddiaları soruşturulan Domingo'nun, San Francisco Operası, Philadelphia Filarmoni Orkestrası ve New York Metropolitan Operasında vereceği konserler iptal edilmişti. (AA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Trump azil soruşturması hakkında konuştu: Büyük sahtekarlık

SONRAKİ HABER

ABD'nin Connecticut eyaletinde uçak düştü, 5 kişi hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...