02 Ekim 2019 19:02

KODA 2019-2020 Akademik Yılı Açılışı gerçekleştirildi

Kocaeli Dayanışma Akademisi'nin “2019-2020 Akademik Yılı Açılışı” gerçekleştirildi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Kocaeli Üniversitesi'nden ihraç edilen barış imzacısı akademisyenlerin oluşturduğu Kocaeli Dayanışma Akademisi (KODA) yeni akademik yılının açılışını gerçekleştirdi.

İzmit'te Hayat Bilgisi Okulu'nda gerçekleştirilen etkinlikte Avukat Elvan Olkun barış imzacısı akademisyenlerin dava sürecini anlattı. Avukat Ali Haydar Konca ise siyaset ve hukuk ilişkisi üzerine sunum yaptı. Sunumlarını ardından Praksis müzik grubunun dinleti gerçekleştirdiği etkinliğe öğrencilerin yanı sıra CHP, HDP, Emek Partisi, SYKP, Halkevleri ve KESK üyeleri de katıldı.

2019-2020 Akademik Yılı Açılışında ilk olarak konuşan Avukat Elvan Olkun, “Barış Akademisyenleri Dava Süreci" başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Barış imzacısı akademisyenlerin avukatlığını üstlenenler arasında yer alan Olkun, “Bu süreçte Kafka'nın Dava kitabındaki mahkeme sahnesi hep zihnimdeydi. Akademisyenlerin imzaladığı bildiri hukukumuzda hiç bir suç unsuru taşımıyordu bizler için. Keza Anayasa Mahkemesi de bu bildiriyi ifade özgürlüğü olarak niteledi. Bildiriye imza atmakla suç unsurunun oluşmadığını ifade etti ama süreç burada tamamlanmış değil” dedi.

'GÖREVE İADELERİN BAŞLAMASI GEREKİYOR'

Yaşanan süreci baştan sonra anlatan Olkun, “Beraat kararlarından sonra akademisyenler üniversitelere dönecek mi, yurt dışına çıkışlarının engeli kalkacak mı bunlar soru işareti. İdari dava sürecini izleyeceğiz. Anayasa Mahkemesinin ihlal kararı sonrası göreve iadelerin başlaması gerekiyor. Fakat iade kararları çıksa bile hocalarımız kendi üniversitelerine dönemeyecek, 2006 yılından sonra kurulan üniversiteler için göreve başlama talebinde bulunabilecekler” ifadelerini kullandı.

'HUKUKUN ÜZERİNDE SİYASETİN BELİRLEYİCİĞİ VAR'

Olkun'un ardından “Türkiye'de Hukuk ve Siyaset İlişkisi” başlıklı sunumunu gerçekleştiren Avukat Ali Haydar Konca, üniversitelere dönülmesi gerektiğini belirtti. Ergenekon ve KCK davalarını karşılaştırarak hukuk ve siyaset ilişkisine örnekler veren Konca, “Ergenekon ve Balyoz davaları beraat ile sonuçlandı, hatta yüksek tazminatlar ödendi. Ama öbür taraftan KCK davalarında yüksek cezalar verildi. Bu iki dava siyaset ile hukukun nasıl ilişki içinde olduğunu bize gösteriyor. Yerel seçimlerde, özellikle de İstanbul'da iki kere kaybetmeselerdi Anayasa Mahkemesi böyle bir kararı vermezdi barış akademisyenleri için. İşte burada da hukuk ve siyaset ilişkisini görüyoruz. Hukukun üzerinde siyasetin belirleyiciliğini ne yazık ki görüyoruz. O halde bizim de siyaset yapmamız gerekiyor” dedi.

Üniversitelerin dizayn edildiğini vurgulayan Konca, “Türkiye'nin hemen hemen bütün kurumlarının içi bir boşaltıldı. Kamu kurumları içerisinde büyük bir korku var. Bu aslında bütün kurumların çökmesi demektir. Sizleri ihraç ederken üniversiteleri boşalttılar ve kendilerine göre dizayn ettiler. O yüzden her ne pahasına olursa olsun üniversitelere dönülmesi gerekiyor” diye konuştu. (Kocaeli/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni danışmanı Yalçın Akdoğan oldu

SONRAKİ HABER

BM'den Kaşıkçı cinayeti açıklaması: Soruşturma için yasal yetki gerek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...