02 Ekim 2019 20:04

AKP Sözcüsü, Erdoğan’ın ‘ödenmiyor’ dediği paralar için konuştu: Rüşvet siyaseti

AKP Sözcüsü Ömer Çelik AB'den Suriyeliler için ödenen mali yardımlar için "rüşvet siyaseti" dedi. Erdoğan daha önce paraların ödenmediğini ileri sürerek, "Açarız kapıları" tehdidinde bulunmuştu.

Fotoğraf: AA

Paylaş

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında, parti genel merkezinde gerçekleştirilen AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sürerken basın toplantısı düzenledi.

güvenli bölge tartışmalarına ilişkin konuşan Çelik, “AB'deki bazı odaklar, Türkiye'nin demografik yapıyı değiştirmek istediği yaklaşımına giriyorlar. Bu baştan aşağı yalandır” iddiasında bulundu.

Çelik, CHP'nin İstanbul'da düzenlediği Suriye konferansına ilişkin ise “Güvenli bölgeye 'soykırım koridoru' diyen birisinin konferansa davet edilmesi ibretlik bir durumdur” değerlendirmesinde bulundu.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine de değinen Çelik, “Birileri bunu Türkiye ile Suudi Arabistan arasında ikili mesele haline getirmeye çalışıyor. Bu kesinlikle söz konusu değildir, Kral ve tabii ki Suudi Arabistan halkı tartışmaların dışındadır” dedi.

Çelik, Kaşıkçı cinayeti konusunda herkesin çıkar hesapları içerisinde olduğunu, Türkiye'nin ise “adaletin tahakkuku” için ilkeli tavır takındığını ileri sürdü.

SURİYELİLER İÇİN AB’DEN ALINAN PARALAR

AB yetkililerinin Suriyeli mültecilerle ilgili ek mali yardım açıklamalarını da değerlendiren Çelik, bunu “rüşvet siyaseti” olarak nitelendirdi. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce yaptığı pek çok açıklamada AB’nin söz verdiği mali yardımları ödemediğini iddia etmiş ve tepki göstermişti. AB yetkilileri ise söz verilen mali yardımların büyük bölümünün ödendiğini, ihtiyaç halinde ek mali yardımların gündeme gelebileceğini vurgulamıştı.

"SAKLANAN BİR ŞEY YOK"

İstanbul'daki deprem toplantısına Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun davet edilip edilmediğine yönelik tartışmaları değerlendiren Çelik, “Her kesim davet ediliyor. İş üretmek yerine kişisel konularla gündeme gelenlerin bu süreçte fayda üretmeleri beklenmiyor” ifadelerini kullandı.

Afetler için toplanan vergilere ilişkin iddiaları da değerlendiren Çelik, bu paraların çok üstünde afete hazırlık harcaması gerçekleştirildiğini, saklanan bir şeyin olmadığını iddia etti.

“YÜZDE 50+1 TARTIŞMASI”

Çelik, cumhurbaşkanı seçimimde alınması gereken yüzde 50 artı 1'in değiştirilebileceğine yönelik tartışmalara ilişkin ise “AKP'nin gündeminde böyle bir mesele yok, Faruk Çelik kendi kişisel görüşünü söylemiş” demekle yetindi.

Çelik’in açıklamaları üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan da yüzde 40+1 teklifi için “Meclise gelirse tartışırız” demişti. (Ankara/AA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

CHP, Yargı Paketine ilişkin kendi reform paketini hazırladı

SONRAKİ HABER

Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu raporunu 4 Ekim’de Meclis’e sunacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...