02 Ekim 2019 23:36

Dersim’de konuştuğumuz veliler: Zar zor geçiniyoruz, ücretsiz servis versinler

Dersim’de Evrensel’e konuşan veliler ücretlerindeki pahalılıktan dolayı çocuklarını servise veremediklerini, kendilerinin götürmek zorunda olduğunu söyledi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Serpil BERK
Dersim

Yeni eğitim-öğretim yılı veli ve öğrenciler için birçok sıkıntıyla başladı. Artan zamlarla beraber velilerin eğitim masrafları da artmış durumda. Milli Eğitim Bakanı okullardan para alınmayacak dese de veliler temizlikten, kırtasiyeye kadar birçok gereci temin etmek zorunda bırakılıyor. Gazetemize konuşan veliler zar zor geçindiklerini anlatarak, servis ücretlerindeki pahalılıktan dolayı çocuklarını servise veremediklerini kendilerinin götürmek zorunda olduğunu söyledi. Para alınmayacak denilse de tuvalet kağıdına kadar birçok şeyi aldıklarını ifade eden veliler, ücretsiz servis verilmesini istediler.

“KENDİM GÖTÜRÜYORUM”

Ceren Çelik, (32)  Ev Kadını okul masraflarından konu açılınca oturup hesap yapıyoruz: “ Bu yıl biri 3. sınıfa biri anaokula giden çocuklarım için toplam 2 bin TL masraf yaptım. Anaokuluna giden oğlumun aylık yemek parası 140 TL,  iki çocuğun servis parası her ay 400 TL sadece eşim çalışıyor ve asgari ücret alıyor. Evim kira böyle olunca da çocukları servise veremedim. Kendim getirip, götürüyorum. Devlet okulu hiçbir şeyden para alınmaması lazım ama maalesef öyle olmuyor ve mecburen alıyoruz bazı şeyleri. Akıllı tahta taktırılmış sınıfa kişi başı 15 TL vermemiz gerekiyor. Okul aile birliğine 40 TL verdik ama bunun dışında tuvalet kağıdından, çamaşır suyuna, sabuna kadar birçok malzemeyi de kilolarca aldık. Okul aile birliğine verdiğimiz para ne oluyor bilmiyorum. Eşim özel sektörde çalışıyor ve ekim ayında işi bitecek ne yapacağız diye kara kara düşünüyorum.”

“MASRAFLARI KARŞILAMIYORUZ”

Birgül Kocademir (45) 3 yıl önce eşinden boşanmış, biri 3. sınıfa biri de lise son sınıfa giden 2 çocuğunun da bakımını üstlenmiş durumda.  Nasıl geçimini sağlıyorsun diye sorduğumuzda ise şunları anlatıyor Kocademir, “Evim kira, 600 TL veriyorum her ay. Kızımdan dolayı 900 TL bakım parası alıyorum. Bir binanın merdiven yıkama işini yapıyorum, bazen ev temizliği işi oluyor ona gidiyorum. Kardeşlerim destek oluyor o sayede geçinmeye çalışıyorum. Geçen temizliğe gittim 200 TL aldım, eve geldim tüp bitmiş 125 TL ona verdim, mecbur elde bir şey kalmadı halim hep böyle. Okulların mesafesi evimize yakın ama 200 TL istiyorlar nasıl vereceğim?  Ücretsiz servis versinler bu kadar ekonomik sıkıntı arasında bu masrafları karşılayamıyoruz. Belki başkaları için 100 TL hiçbir şey ama bizim için öyle değil çocuk bir şey görüyor alamayınca çok üzülüyorum” diyerek anlatıyor yaşamının zorluklarını.

“BİRAZDA BİZİ DÜŞÜNSÜNLER”

Çocuğunu servise veren bir anne ile servis beklerken sohbet ediyoruz, sağlık sorunundan kaynaklı mecbur olduğunu anlatıyor ve ekliyor, “Her şey pahalı uyanıyoruz zam. Sorun servisçilerin sorunu da değil ne yapsınlar benzin bu kadar pahalı olmasa onlarda ücretlere zam yapmak zorunda kalmazlar. Zaten zar zor geçiniyor insanlar çocukları alıyorlar etkinlik diye bir yerlere götürüyorlar geçen benim çocuğumu da götürdüler, bence o kadar masrafı oraya yapacaklarına eğitim için öğrencilere destek olsunlar. Evet, belki bunlar da lazım ama biraz da okul masrafları artan bizleri düşünsünler. Gerçekten geçinmek zor” diyor.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hacı Lokman Birlik soruşturması 4 yıldır yerinde sayıyor

SONRAKİ HABER

1993 yılında öldürülen DEP Milletvekili Mehmet Sincar'ın davası ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa